Showbiz

Video/ Aktorja iraniane heq hixhabin dhe shfaqet nudo në shenjë proteste

Shkruar nga Liberale
Video/ Aktorja iraniane heq hixhabin dhe shfaqet nudo në shenjë
Një aktore iraniane e Netflix hoqi hixhabin dhe shtresat e shumta të veshjeve në kamera dhe u shfaq nudo për të protestuar ndaj praktikave autoritare të regjimit në Teheran, të cilat shtypin lirinë e miliona grave. 30-vjeçarja Elnaaz Norouzi, ylli i serialit “Sacred Games”, postoi videon e guximshme në Instagram, duke u shpjeguar 2 milionë ndjekësve të saj se qëllimi i saj nuk është të promovojë lakuriqësinë, por lirinë e zgjedhjes. Në klip, aktorja shihet fillimisht në këmbë e veshur me rroba të zeza të lirshme dhe një shami, një grup që i lë të ekspozuara vetëm krahët, sytë dhe këmbët. Më pas ajo heq rrobat që mbulojnë trupin e saj një nga një dhe i lëshon flokët, një gjest kundërshtimi ndaj ligjeve të rrepta të modestisë (islamike) të Teheranit për gratë. Postimi i saj në Instagram, Norouzi ka mbishkrimin: “Çdo grua, kudo në botë, pavarësisht se nga vjen, duhet të ketë të drejtën të veshë atë që dëshiron, kur dhe ku dëshiron ta veshë. Asnjë burrë apo grua nuk ka të drejtë ta gjykojë ose t'i kërkojë asaj të vishet ndryshe. Të gjithë kanë mendime dhe bindje të ndryshme dhe këto duhen respektuar. Demokracia do të thotë fuqi për të vendosur... Çdo grua duhet të jetë në gjendje të vendosë për trupin e saj”. Para se të shkëlqente në aktrim, 30-vjeçarja Norouzi ka punuar si modele për kompani të mëdha si Dior dhe Lacoste. Sot punon në Indi dhe Gjermani si aktor. Siç shpjegoi në një intervistë për "India Today", ajo e di shumë mirë se si janë gjërat për gratë në Iran, pasi ajo vetë ka lindur dhe është rritur në Teheran. “Gratë janë të shtypura për më shumë se 40 vjet... Më është dashur të mbaj hixhabin që në moshë të vogël. Disa vjet më parë kur isha në Teheran, më ndaloi edhe policia morale dhe më çuan për "rikualifikim" në vendin ku kishin rrahur Maksha Amini", tha Norouzi për përvojën e saj traumatike, e cila fatmirësisht nuk pati një fund tragjik me arrestimin të Aminit. Të paktën 108 të vdekur nga shtypja e protestave Të paktën 108 persona janë vrarë në Iran që nga shtypja e protestave që shpërthyen gati një muaj më parë pasi Mahsha Amini vdiq pasi u arrestua nga policia e moralit, tha sot një organizatë joqeveritare. Forcat iraniane të sigurisë vranë gjithashtu të paktën 93 persona të tjerë në incidente të veçanta në qytetin Zahedan në provincën Sistan-Baluchistan, tha OJQ-ja Iran Human Rights (IHR). Në Zahedan, incidentet shpërthyen gjatë protestave që u zhvilluan pasi një adoleshente u përdhunua nga një polic. Lëvizja e protestës në Iran shpërtheu më 16 shtator, ditën kur vdiq gruaja kurde 22-vjeçare Amini, tre ditë pasi ajo u arrestua në Teheran nga policia e moralit për mosmbajtjen e duhur të shamisë së saj. Autoriteti gjyqësor i Iranit njoftoi sot se më shumë se 100 persona janë akuzuar. Autoriteti tha se kishte "paditur 60 persona" në Teheran dhe 65 të tjerë në provincën Hormozgan, të cilët u arrestuan gjatë "trazirave të fundit", njoftoi uebfaqja Mizan Online./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH