Showbiz

Video/ 62-vjeçari grek vendos rekordin e ri Guinness, kërcen me 319 gota në kokë

Shkruar nga Liberale
Video/ 62-vjeçari grek vendos rekordin e ri Guinness, kërcen me 319
Mbajtësi më i fundit i një rekordi unik Guinness është Aristotelis Valaoritis, i cili arriti të kërcejë duke balancuar 319 gota xhami në kokë. 62-vjeçari qipriot, i cili në mëngjes punon si konsulent sigurimesh, kërcen me gota në kokë që nga viti 1995. Rekordi i mëparshëm Guinness i përkiste gjithashtu qipriotit Dino Kanti, i cili kishte kërcyer me 270 gota xhami në kokë. Për të arritur Rekordin Guinness, Valaoritis përdori nëntë tabaka me gota me një peshë totale prej 30 kg. 62-vjeçari qipriot, në fakt, jo vetëm që i mbajti në kokë për 10 sekonda siç kërkohej që të njihej Rekordi Guinness, por vazhdoi të kërcente edhe për disa sekonda. Siç tregoi ai, trajnimi i tij përfshin varjen e një qese rëre 50 kg në një pemë dhe balancimin e saj në kokën e tij për 5 minuta në ditë. Ai ka rrëfyer se aksidentet nuk i kanë hequr përpjekjet duke thënë se “10% është faji im, 10% faji i asistentit tim dhe 80% nga spektatorët, që i ftojnë të vendosin një gotë në tabaka”./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH