Aktualitet

Video/ 260 izraelitë të vdekur në festivalin muzikor, të rinjtë vrapojnë në shkretëtirë për të shpëtuar jetën

Shkruar nga Liberale
Video/ 260 izraelitë të vdekur në festivalin muzikor, të

Festivali i muzikës në natyrë Tribe of Nova do të ishte një festë vallëzimi, këndimi dhe argëtimi gjatë gjithë natës. Ajo u vendos në një zonë rurale pranë kufirit Gaza-Izrael dhe mijëra të rinj do të festonin festën hebraike të Sukkot.

Por ai u bë një vend vdekjeje dhe martirizimi për 260 njerëz të pafajshëm kur terroristët e Hamasit i sulmuan papritur herët të shtunën. Njerëzit e tmerruar vrapuan për t'i shpëtuar zjarrit.

Deri më tani, agjencia e shpëtimit e Izraelit Zaka tha se ekuipazhet e ambulancës kanë nxjerrë rreth 260 trupa nga festivali muzikor, me këtë numër që pritet të rritet ndërsa ekipet vazhdojnë të punojnë për të pastruar zonën.

https://youtu.be/cZ83Q7tM4A0

Në një video të re të postuar në rrjetet sociale, shohim vendin ku është mbajtur festivali, makina që digjen kudo dhe një pamje shkatërrimi.

Organizatorët e festivalit thanë në një deklaratë në rrjetet sociale se po ndihmojnë forcat e sigurisë për të gjurmuar personat e zhdukur që morën pjesë në ngjarje.

Sulmi në festivalin e muzikës ishte pjesë e një sulmi më të gjerë ndaj Izraelit nga terroristët e Hamasit, të cilët depërtuan një gardh të fortifikuar kufitar në një sulm të paprecedentë të papritur që filloi të shtunën. Disa prej tyre madje u hodhën me parashutë në zonën e festivalit dhe hapën zjarr.

Videoja e postuar në mediat sociale nga festivali i muzikës tregonte një grua të re që rrëmbehej nga burrat me motor, ndërsa lutej që të mos e vrisnin.

Një video tjetër tregoi dhjetëra pjesëmarrës në panik të festivalit që vraponin nëpër një fushë, duke u përpjekur të futeshin në makinat e tyre, ndërsa dëgjoheshin të shtëna./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH