Globi

“Vetëm fati do të na ndihmojë ta heqim qafe”, lakuriq në vaskë, Charlie Hebdo tallet edhe me Erdoganin

Shkruar nga Liberale
Kopertina e re e Charlie Hebdo, e cila tregon Rexhep Tajip Erdogan lakuriq në një vaskë duke u goditur nga rryma teksa prek një llambë, ka shkaktuar zemërim në Turqi. Në kopertinën e revistës së njohur satirike franceze është mesazhi i mëposhtëm: “Vetëm fati do të na ndihmojë ta heqim qafe”. Kopertina, e cila i referohet Erdoganit dhe raundit të parë të zgjedhjeve në Turqi, shkaktoi reagime të forta nga Ankaraja. I menjëhershëm ka qenë reagimi i ministrit të Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu, i cili thotë se “revista famëkeqe vazhdon të ofendojë kombin turk”. “Charlie Hebdo famëkeq vazhdon të fyejë kombin turk. Nuk duhet të harrojmë! Ata që lavdërojnë të keqen mbyten gjithmonë në urrejtjen dhe ligësinë e tyre. Ajo që është vërtet shembullore është se ata që nuk mund ta mposhtin vullnetin e lirë të kombit turk me lojëra të ndryshme, po mbështeten dëshpërimisht te fati”, tha ai në një postim në Twitter. Ibrahim Kalin, zëdhënës i presidencës turke, e quajti revistën një “leckë” dhe theksoi se “më 28/5 kombi ynë do t’ju ​​japë përgjigjen më të mirë”. "Meqenëse lecka e Charlie Hebdo është çmendur kaq shumë, kjo do të thotë se jemi në rrugën e duhur. E keqja ndonjëherë është e tillë. Mos u shqetëso CH. Kombi ynë në 28 maj do t'ju japë përgjigjen më të mirë, me zërin më të lartë”, tha Kalin. Nga ana e tij, drejtori i komunikimit i presidencës turke, Fahrettin Altun, foli për një “skicë imorale dhe çnjerëzore” që tregon se “suksesi i madh i Presidentit tonë në zgjedhjet e 14 majit bëri që edhe këta njerëz të pandershëm të humbin gjumin”. “Me karikaturën e fundit imorale dhe çnjerëzore kundër presidentit tonë, Charlie Hebdo i ka dëshmuar edhe një herë botës se sa e neveritshme është. Duket se suksesi i madh i Presidentit tonë në zgjedhjet e 14 majit ka bërë që edhe këta njerëz të pandershëm të humbin gjumin, të përhapin humorin e tyre të sëmurë dhe të vjellin inat e urrejtje. Duke iu drejtuar Charlie Hebdo dhe degëve të saj: Çfarëdo që të bëni, nuk mund ta frikësoni Rexhep Tajip Erdogan. Ju nuk mund të na largoni nga rruga jonë. Ne e dënojmë ashpër këtë imoralitet dhe i shikojmë me keqardhje në sytë e tyre teksa luftojnë në këtë dëshpërim”, ka komentuar Altun./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH