Globi

Vetëm Donald Trump mund t'i japë fund luftës në Ukrainë, thotë Orban

Shkruar nga Liberale
Vetëm Donald Trump mund t'i japë fund luftës në

Viktor Orbán, kryeministri hungarez, tha se vetëm ish-presidenti amerikan Donald Trump mund t'i japë fund luftës në Ukrainë, pasi bëri thirrje për bisedime direkte midis SHBA-së dhe Rusisë në vendosjen e një armëpushimi.

Nga një panel diskutimi në Berlin, Orbán tha se presidenti amerikan Joe Biden kishte shkuar “tepër larg” duke e quajtur presidentin rus Vladimir Putin një kriminel lufte, madje duke thënë në mars se ai “nuk mund të qëndrojë në pushtet”.

“Kjo e bën shumë të vështirë për [Biden], që të bëjë paqe,” tha Orbán . “Tingëllon brutale, por shpresa për paqe quhet Donald Trump.”

Orbán, i cili siguroi fitoren e katërt radhazi në zgjedhjet e muajit prill, e ka pozicionuar veten si lider i një ideologjie që ai e quan “demokracia joliberale”, duke dalë shpesh kundër imigrimit, globalizmit dhe komunitetit LGBT. Ai e ka gjetur veten vazhdimisht në konflikt me Komisionin Evropian për atë që ai e sheh si abuzim të shtetit të së drejtës nga Hungaria.

BE-ja deri më tani ka refuzuar të miratojë ofertën e Hungarisë për pjesën e saj të fondeve të rimëkëmbjes së pandemisë së BE-së, mbi korrupsionin dhe standardet e prokurimit publik. Budapesti ka premtuar një sërë reformash në përpjekje për të thithur fondet deri në fund të vitit. Muajin e kaluar, ligjvënësit e BE-së në Strasburg kritikuan Budapestin për zmbrapsje të mëtejshme ndaj vlerave demokratike, duke e quajtur vendin një "regjim hibrid të autokracisë zgjedhore".

Shtetet e tjera të BE-së, veçanërisht në Balltik dhe në Evropën Lindore, kanë bërë përjashtim nga marrëdhëniet e ngushta të Orban-it me Putin-in. Megjithëse kryeministri ka votuar vazhdimisht me pjesën tjetër të BE-së për sanksionet, ai është përmbajtur nga sulmi ndaj Rusisë po aq ashpër sa liderët e tjerë perëndimorë.

Orbán, i cili ishte në Berlin për bisedime me Olaf Scholz, kancelarin gjerman, e përshkroi politikën e sanksioneve të Komisionit të BE si “katastrofike”, duke thënë se ato po zbatoheshin në një mënyrë të tillë që po “dëmtojnë interesat evropiane”.

Ai tha se sanksionet kundër energjisë ruse kanë rritur çmimet e naftës dhe gazit, duke rritur të ardhurat e Kremlinit. “Nëse do t'i kishim zbatuar siç duhet, çmimet nuk do të ishin kaq të larta tani,” tha ai. “Në çështjen e energjisë, ne jemi xhuxhë dhe rusët janë gjigantë. Një xhuxh sanksionon një gjigant dhe të gjithë habitemi kur xhuxhi vdes.”

Orbán hodhi poshtë sugjerimet se ai ishte më shumë në anën e Rusisë në luftë sesa në anën e Ukrainës, duke thënë se pushtimi i Rusisë ishte një "akt agresioni" dhe një shkelje e qartë e ligjit ndërkombëtar.

Por ai tha se komuniteti ndërkombëtar kishte dështuar të “izolonte” konfliktin, siç kishte arritur të bënte në vitin 2014, kur Rusia pushtoi dhe aneksoi Krimenë - një arritje që ai ia atribuoi aftësive politike të ish-kancelares gjermane Angela Merkel, duke e përshkruar diplomacinë e saj si “masterstroke”.

I pyetur nëse Merkel mund ta kishte parandaluar luftën e Rusisë me Ukrainën nëse ajo do të ishte ende kancelare, ai u përgjigj: “sigurisht”.

Orbán la të kuptohej se SHBA ishte bërë palë në luftë duke furnizuar me para dhe armë Kievin dhe lufta do të vazhdojë, sipas tij, për sa kohë që Ukraina do të vazhdojë të marrë mbështetjen amerikane. Për këtë arsye, ajo mund të ndalet vetëm përmes negociatave të drejtpërdrejta midis Rusisë dhe SHBA-së, dhe jo ndërmjet Rusisë dhe Ukrainës.

Lavdërimi i tij për Trump nuk është i pari. Orbán dhe këshilltarët e tij më të afërt shpesh kanë lënë të nënkuptojnë se shpresojnë që partia republikane të kthehet në pushtet.

Në gusht, kryeministri hungarez mbajti një fjalim në Konferencën e Veprimit Politik Konservator në Teksas, tubimi më me ndikim i së djathtës amerikane. Në të, Orbán u bëri thirrje delegatëve që të “bashkojnë forcat tona . . . sepse ne hungarezët dimë të mposhtim armiqtë e lirisë në fushën e betejës politike”. /Përgatiti: Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH