Aktualitet

Gazeta Liberale hapet me: Vaksina që në dhjetor?

Shkruar nga Liberale
Gazeta Liberale hapet me: Vaksina që në dhjetor?

Kur do të jetë efektive vaksina anti-COVID-19? Kur do të vijë ajo në Shqipëri? A do të jetë e detyrueshme apo me dëshirë? Si do të bëhet vaksinimi në Shqipëri? Në kulmin e valës së dytë të pandemisë së COVID-19 në vendin tonë kur shifrat e viktimave por edhe të të infektuarave po rriten, shpresa e vetme mbetet vaksina anti virusit Sars COV 2, e cila ditët e fundit nga mediat botërore po thuhet se do të dalë më shpejt se ç ‘ishte parashikuar.

Kështu në vendet e Bashkimit Europian, Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA mediat lajmërojnë se vaksinimi mund të nisë në mes të dhjetorit ose në prag të Krishtlindjeve. Afrimin e shpërndarjes së vaksinës më parë se ç ‘ishte menduar e dha vetë shefi ekzekutiv i BioNTech, pas njoftimit se vaksina e Pfizer dhe Biontech mund të ofrojë një mbrojtje deri në 95% nga virusi Covid-19.

Për të mësuar më tepër rreth vaksinës lexoni Gazetën Liberale sot në print./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH