Aktualitet

Vajzat u rrëmbyen, djemtë u vranë, shkon në 40 numri i studentëve të vdekur në një shkollë në Ugandë

Shkruar nga Liberale
Vajzat u rrëmbyen, djemtë u vranë, shkon në 40 numri i

Rreth 40 persona, kryesisht studentë, janë vrarë në një shkollë në Ugandën perëndimore nga rebelët e lidhur me grupin Shteti Islamik.

Tetë persona të tjerë janën në gjendje kritike pas sulmit në shkollën e mesme Lhubiriha në Mpondwe. Mes të vdekurve janë edhe djem që po qëndronin në konviktet e shkollës.

Forcat Demokratike Aleate (ADF) - një grup ugandan me bazë në Republikën Demokratike të Kongos (DRC) - janë fajësuar për sulmin e së premtes.

Sulmi ndodhi rreth orës 23:30 me orën lokale (20:30 GMT) të premten në shkollën në distriktin Kasese në Ugandën perëndimore. Në shkollë studiojnë mbi 60 persona, shumica e të cilëve jetojnë atje.

Rebelët e ADF dogjën një konvikt dhe një dyqan ushqimesh u plaçkit gjithashtu gjatë incidentit, tha Enanga. Disa nga djemtë u dogjën ose u vranë, tha për mediat gjeneralmajor Dick Olum nga ushtria ugande.

Të tjerët në shkollë, kryesisht vajza, janë rrëmbyer nga grupi, shtoi ai.

Disa prej trupave thuhet se janë djegur keq dhe do të duhet të kryhen teste të ADN-së për t'i identifikuar.

Sulmuesit thuhet se kanë djegur dyshekët e studentëve dhe gjithashtu mendohet se kanë shpërthyer bomba në rajon.

Në mesin e të vdekurve ka të ngjarë të jenë edhe anëtarë të komunitetit të gjerë. Një numër studentësh mbeten të pagjetur. Numri i saktë i atyre që kanë vdekur është ende i paqartë.

Ushtarët po ndjekin kryengritësit e ADF drejt parkut kombëtar Virunga të DRC - parku kombëtar më i vjetër dhe më i madh i Afrikës, i cili është shtëpia e specieve të rralla, duke përfshirë gorillat malore.

Milicitë duke përfshirë ADF përdorin gjithashtu hapësirën e madhe, e cila kufizohet me Ugandën dhe Ruandën, si një strehë.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH