Globi

"Vajza ime katër vjeçare vdiq tre ditë pas përdhunimit nga fqinji"

Shkruar nga Liberale

Historia e tmerrshme vjen nga Nigeria dhe është treguar nga babai i Hatixhes së vogël për BBC.

Vajza e tyre 4-vjeçare vdiq pasi u përdhunua, tashmë prindërit e vogëlushes Hatixhe Adamu në shtetin Kano të Nigerisë kërkojnë drejtësi. Babai, Mohammed, i tha BBC-së se vuri re se diçka nuk shkonte më 27 shtator të kaluar: ndërsa po lante vajzën e tij vuri re se vajza e vogël ankohej për dhimbje kur lahej në pjesët intime.

"Kur nëna e saj i bëri presion, ajo tha se fqinji e ftoi në dhomën e tij dhe i dha biskota para se ajo të hiqte pantallonat duke i thënë se do ta vriste nëse ajo i tregonte dikujt."

“Atë mëngjes e çuam me urgjencë në spital ku mjekët e kontrolluan dhe konfirmuan se ajo kishte pësuar depërtime në zonat e saj intime, raporti na tronditi”. Adamu tha se hapi tjetër ishte përfshirja e shpejtë e policisë.

Kështu që ne nxituam në stacionin e policisë Kwana Hudu për të raportuar atë që ndodhi. Vajza tregoi gjithçka që ndodhi dhe se si fqinji përdori ëmbëlsirat dhe biskotat për ta joshur në dhomën e tij”.

Por “dy ditë më vonë, pra më 29 shtator, Hatixheja filloi të mos ndihej mirë dhe kur e dërguam me urgjencë në spital, mjekët konfirmuan se ajo kishte vdekur”.

Tani autoritetet po presin raportin nga spitali për të parë nëse shkaku i vdekjes mund të lidhet disi me përdhunimin.

Në të njëjtën ditë që fëmija u shtrua në spital, fqinji i Hatixhes, një 37-vjeçare të cilën babai i saj thotë e “njoh shumë mirë”, u arrestua nga policia. “Ai është dikush që e përshëndesim, kështu që e gjithë kjo më tronditi”, tha Mohammed.

Babai tha se kishte ëndrra të mëdha për vajzën e tij, sepse ajo ishte një vajzë shumë e zgjuar. "Ëndrra ime ishte që ajo të bëhej doktoreshë. Ajo ishte vërtet e zgjuar për moshën e saj, kishte një tru të shkëlqyer dhe kishte mësuar përmendësh një kapitull të Kuranit. Ajo gjithmonë më thoshte: "Babi dua që të më çosh në shkollë. ’ dhe unë u përgjigja se do të ndodhte shumë shpejt."/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH