Kryesore

‘Vajza e rritur’ që e gozhdoi botën me disa të vërteta

               Publikuar në : 20:39 - 07/07/19 LP

Quhet Greta Thunberg dhe është vetëm 16 vjeç. Është vajza e një këngëtareje dhe një aktori dhe është e prekur prej sindromës Asperger. Deri këtu ndoshta s’kemi thënë asgjë të veçantë, pasi ajo është shumë më shumë.

Ajo ka nisur një betejë shumë të madhe për ndryshimet klimaterike. Çdo të premte për javë të tëra, ajo ka braktisur shkollën për të “bërë rojë” para Parlamentit suedez, me tabelën “protestë shkollore për klimën”.

Greva e saj në shkollë u theksua me shpejtësi nga mediat. Me radhë, asaj i erdhën ftesa për fjalime në mitingje dhe një ftesë për të trajtuar klimën në bisedimet e OKB-së në dhjetor, të vitit të kaluar në Poloni. I frymëzuar nga shembulli i saj, numri i studentëve që reaguan për ndryshimet klimaterike në Evropë u rrit në mijëra, pastaj dhjetëra mijëra.

Protesta e saj ka goditur një akord sepse vjen në një kohë aq të zymtë për planetin. Emetimet globale të dioksidit të karbonit goditën një nivel të ri të lartë vitin e kaluar. Temperaturat janë rritur – pesë vitet e fundit ishin më të nxehta që nga fillimi i të dhënave moderne. Dhe një varg fatkeqësish natyrore kanë filluar të bëjnë ndryshimin e klimës një kërcënim të ri.

Qëllimi i grevës së Thunberg është të sjellë Suedinë në një nivel që përputhet me marrëveshjen e klimës 2016 të Parisit, e cila premton të kufizojë ngrohjen globale më poshtë 2C, krahasuar me kohët paraindustrial. Ajo thotë se do të godasë çdo ditë derisa kjo të ndodhë.

“Pse duhet të studioj për një të ardhme që së shpejti nuk do të jetë më, kur askush nuk bën asgjë për ta shpëtuar atë të ardhme?”, tha jao në fjalimin e Ted.

Thunberg është e njohur për të folurit hapur. “Ne duhet të ndryshojmë pothuajse çdo gjë në shoqëritë tona aktuale,” u tha ajo biznesmenëve dhe politikanëve në Davos.

Gjithçka filloi para një viti, ku 16 vjeçarja fitoi një konkurs eseje për klimën në një gazetë suedeze.

Disa ambientalistë e kontaktuan atë dhe ajo u bashkua me një grup që do të diskutonte idetë e protestave, si për shembull një grevë në shkolla në terrenet sportive ose në klasa. Thunberg donte të godiste kryesisht në shkolla.

“Unë u përpoqa t’i bëja të tjerët të bashkoheshin me mua, por askush nuk ishte me të vërtetë i interesuar. Kështu që unë vendosa se do ta bëja vetëm. Dhe edhe nëse askush nuk do të më bashkohej, unë do ta bëja”, ka thënë ajo në një intervistë për Financial Times./Gazeta Liberale

(Visited 192 times, 1 visits today)

Etiketa: , , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *