Universitet

Universitetet më të mira në Europë për vitin 2025

Shkruar nga Liberale

Universitetet më të mira në Europë për vitin 2025

Ndërsa Shtetet e Bashkuara ishin vendi më i përfaqësuar këtë vit, me 197 institucione të renditura dhe disa nga renditjet më të larta, Europa arriti një sukses të krahasueshëm. Institucionet evropiane, kryesisht në MB, pretenduan gjysmën e 10 pozicioneve të para. Mbretëria e Bashkuar kishte numrin e dytë më të lartë të universiteteve në renditje, me katër prej tyre në top 10.

Universitetet më të mira në Europë

Bazuar në renditjen, disa nga universitetet më të mira në Evropë në 2025 përfshijnë Kolegjin Imperial të Londrës (98.5) dhe Universitetin e Oksfordit (96.9), që të dy ishin 3 më të mirët në mbarë botën. Universiteti i Kembrixhit (96.7), ETH Cyrih (93.9) dhe Kolegji Universitar i Londrës (91.6) ishin të radhës midis institucioneve evropiane. Pas Britanisë së Madhe, Zvicra siguroi më shumë vende në top 10 në Europë, e përfaqësuar nga ETH Cyrih, e renditur në vendin e shtatë në mbarë botën, dhe École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL). Franca dhe Gjermania gjithashtu hynë në top 10 në kontinent, me Université PSL dhe Universitetin Teknik të Mynihut, përkatësisht.

Renditja e universiteteve QS 2025

Në nivel ndërkombëtar, pas SHBA-së dhe Mbretërisë së Bashkuar, Kina kontinentale ka shumicën e universiteteve të përfshira në listë, me 71 universitete nga vendi. Dy universitete kineze, Universiteti i Pekinit dhe Universiteti Tsinghua, janë në top 20, me rezultate përkatësisht 88.5 dhe 86.5. Universitetet në Singapor u renditën gjithashtu lart në listë, me Universitetin Kombëtar të Singaporit (NUS) që u rendit në 10-shen e parë dhe Universiteti Teknologjik Nanyang, Singapori (NTU), renditet i 14-ti në mbarë botën.

Universitetet më të mira në Europë për vitin 2025

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH