Showbiz

Ultimatumet e BE-së/ Musk po konsideron variantin më keq, atë të heqjes së platformës X nga Evropa

Shkruar nga Liberale
Ultimatumet e BE-së/ Musk po konsideron variantin më keq, atë

Elon Musk, pronar i platformës së mediave sociale X (ish-Twitter), po konsideron heqjen e shërbimit nga Evropa, në përgjigje të një rregullimi të ri të platformës së internetit në rajon, raportoi faqja e lajmeve "Insider" të mërkurën (18 tetor).

Miliarderi ka diskutuar heqjen e disponueshmërisë së aplikacionit në rajon, ose bllokimin e përdoruesve në Bashkimin Evropian nga aksesi i tij, tha një person i njohur me kompaninë për publikimin.

Bashkimi Evropian në gusht miratoi Aktin e Shërbimeve Dixhital (DSA), i cili përcakton rregulla për parandalimin e përhapjes së përmbajtjes së dëmshme, ndalimin ose kufizimin e praktikave të caktuara të synimit të përdoruesve dhe ndarjen e disa të dhënave të brendshme me rregullatorët dhe studiuesit.

Nëse X nuk i përmbush, BE-ja mund të vendosë sanksione të ashpra: deri në 6% të qarkullimit vjetor global të kompanisë dhe një përjashtim nga tregu i vetëm i BE-së. X nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Reuters për koment.

Përplasja e fundit midis Komisionit të BE-së, nëpërmjet Komisionerit të Industrisë Thierry Breton dhe Musk ishte një shkëmbim postesh në platformën X pas sulmit të Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

Shefi i industrisë së BE-së Thierry Breton i tha Elon Musk të martën (10 tetor) që të trajtojë përhapjen e dezinformatave në platformë për të respektuar rregullat e reja të përmbajtjes.

Duke parë urgjencën e çështjes në lidhje me konfliktin Hamas-Izrael, Breton shkroi se ai priste që Musk "të ishte në kontakt me autoritetet përkatëse të zbatimit të ligjit dhe Europol".

Musk iu përgjigj Bretonit duke i kërkuar që të "rendiste shkeljet për të cilat aludoni në X, në mënyrë që publiku t'i shohë ato", për të cilën Breton u përgjigj, pa hyrë në detaje, se Musk ishte "i vetëdijshëm”.

Një tjetër shkak për armiqësi ishte Musk që ndau një video më 29 shtator që mbështeti qartë pretendimet e partisë gjermane të ekstremit të djathtë dhe anti-migrantë AfD se OJQ-të humanitare që shpëtonin emigrantët në det ishin përgjegjëse për një "vetëvrasje evropiane"./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH