Globi

Ukrainës i dërgohet raketa anti-anije Harpoon

Shkruar nga Liberale
Ukrainës i dërgohet raketa anti-anije Harpoon

Ukrainës po i dërgohen armë më të avancuara që do të rrisin gamën e saj të goditjes për herë të parë që nga fillimi i luftës, pasi Danimarka premtoi raketa kundër anijeve Harpoon të prodhuara nga SHBA dhe një lëshues në vend.

Ukraina ka kërkuar armë më të avancuara si mbrojtje ajrore, raketa kundër anijeve ku deri më tani pjesa më e madhe e ndihmës ka qenë në sistemet me rreze të shkurtër veprimi.

Disa vende të tjera ishin të gatshme të dërgonin Harpoon në Ukrainë, kanë thënë zyrtarët amerikanë dhe burimet e kongresit, duke shtuar se asnjë komb nuk donte të ishte vendi i parë ose i vetëm që dërgonte Harpoon.

Përshtati: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH