Globi

Ukrainë/ Shpërthimet tronditin Kievin

Shkruar nga Liberale
Ukrainë/ Shpërthimet tronditin Kievin

Një numër shpërthimesh tronditën pjesë të Kievit në kryeqytetin e Ukrainës për javë të tëra.

Rusia pretendon se shënjestroi një vend ku ruheshin tanke të furnizuara nga Evropa, por Ukraina thotë se raketat goditën një fabrikë riparimi treni ku nuk mbaheshin tanke.

Kolonat e tymit të zi mund të shiheshin mbi qytet pas sulmit dhe të paktën një person u plagos.

Kievi është kursyer kryesisht në muajt e fundit pasi forcat ruse përqendrojnë sulmet në Donbas në Ukrainën lindore.

Kryeqyteti është ndjerë sikur po i kthehet një lloj normaliteti; baret dhe kafenetë janë hapur dhe njerëzit janë kthyer në rrugë.

Por duke parë kolonat e tymit të zi që ngriheshin mbi Kiev, ky iluzion u shkatërrua.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH