Globi

Ukrainë: Armiku ka hyrë në territorin e komunitetit Lyman

Shkruar nga Liberale
Ukrainë: Armiku ka hyrë në territorin e komunitetit Lyman

Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Donetskut, tha se forcat ruse kishin rrethuar qytetin e kontestuar të Svitlodarsk në rajonin lindor të Donbasit, duke e marrë atë dhe se forcat ukrainase ishin tërhequr.

Ai e përshkroi gjithashtu situatën si "shumë të vështirë" në Lyman, një qytet më në veri në rajonin e Donetsk.

"Tani është nën zjarr të vazhdueshëm," tha ai. "Armiku ka hyrë në territorin e komunitetit Lyman shumë kohë më parë. Qëllimi i tyre kryesor është të marrin qendrën e komunitetit Lyman.

Grykëderdhja tani është pjesërisht nën kontroll, ata hyjnë, pastaj dëbohen, artileria e rëndë futet brenda, dhe tanket hyjnë në periferi të qytetit për të kryer granatimet dhe pushtojnë të gjithë qendrën dhe të gjithë komunitetin Lyman. Situata atje është tani një nga më të tensionuarat përgjatë gjithë vijës së frontit, së bashku me Avdiivka."

Përshtati: Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH