Globi

Ukraina: Shumë armë nga Perëndimi janë thelbësore

Shkruar nga Liberale
Ukraina: Shumë armë nga Perëndimi janë thelbësore

Ish-ministri i mbrojtjes në Ukrainë ka thënë se vendi i tij mund ta fitojë luftën me më shumë armë nga Perëndimi.

“Sapo të marrim më shumë armë, veçanërisht ato armë artilerie që po dërgohen tani nga Perëndimi, ne mund të shkojmë në kundërofensivë”, tha Andriy Zagorodnyuk.

Ai tha se forcat ruse ishin "në kapacitetin maksimal" dhe po hidhnin gjithçka në luftën në Donbas.

"Ata po sjellin të gjitha pajisjet e tyre e kështu me radhë - dhe kështu aktualisht ata janë në maksimum të kapacitetit të tyre, në maksimum të aftësisë së tyre."

"Ukraina definitivisht nuk po ndryshon strategjinë tonë. Ne jemi absolutisht të vendosur për të fituar. Ne e dimë se mundemi. Ne e dimë se ushtria jonë është shumë më efikase dhe më efektive se ajo e Rusisë.

"E vetmja gjë që na duhet është të ripajisim veten me armë shtesë dhe ne mund ta bëjmë këtë."

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH