Globi

Ukraina "pëson 100-200 viktima ushtarake në ditë"

Shkruar nga Liberale
Ukraina "pëson 100-200 viktima ushtarake në ditë"

Viktimat ushtarake ukrainase tani janë midis 100 dhe 200 në ditë si dhe Ukraina ka nevojë për qindra sisteme më të fuqishme të artilerisë që Perëndimi mund të sigurojë.

Mykhaylo Podolyak thotë se një nga arsyet kryesore për numrin e lartë të viktimave është mungesa e barazisë midis aftësive ushtarake ukrainase dhe ruse.

Ai i tha se Ukrainës i duhen rreth 300 sisteme raketash për të arritur barazinë me fuqinë e zjarrit të Rusisë dhe për të çliruar territorin e pushtuar.

Podolyak shton se "derisa Rusia të pësojë një disfatë serioze ushtarake, asnjë formë e dialogut nuk do të jetë e mundur dhe ata do të vazhdojnë të përpiqen të marrin pjesë të vendit tonë".

Përshtati: Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH