Globi

Ukraina në krizë humanitare, nevojë për ndihma ushqimore

Shkruar nga Liberale
Ukraina në krizë humanitare, nevojë për ndihma ushqimore

Manal Fouani, një përfaqësuese në Ukrainë nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, thotë se ukrainasit do të bien në varfëri deri në fund të vitit nëse konflikti vazhdon.

Ajo shton që kapanonet e grurit në Ukrainë janë plot, sepse është shumë e vështirë për t'u eksportuar, kështu që nëse fermerët kultivojnë dhe korrin më shumë kultura, nuk ka hapësirë ​​për t'i ruajtur ato.

Ukraina ka një popullsi prej afro 45 milionë banorësh, me 15 milionë njerëz aktualisht refugjatë ose të zhvendosur brenda vendit.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH