Showbiz

U përpoq të humbiste 100 kg me dietë dhe ushtrime ekstreme, humb jetën influencerja e njohur

Shkruar nga Liberale

Një influencuese e mediave sociale, e cila po përpiqej të humbiste më shumë se gjysmën e peshës së saj trupore, si frymëzim për ndjekësit e saj, thuhet se ka vdekur teksa merrte pjesë në një kamp intensiv për humbje peshe në Kinën veriperëndimore, duke nxitur një debat mbi mënyrën se si duhet të rregullohet industria e influencuesve.

Vdekja e influencueses 21-vjeçare, e cila postoi me emrin Cuihua, ka nxitur mediat shtetërore të paralajmërojnë mbi rreziqet e sigurisë në kampet e humbjes së peshës dhe shqetësimet mbi presionet nën të cilat gratë janë në përputhje me standardet e zakonshme të bukurisë.

Cuihua kishte dokumentuar udhëtimin e saj për humbje peshe për dhjetëra mijëra ndjekësit e saj në Douyin, versioni kinez i TikTok, në një përpjekje për t'i inkurajuar ata në luftën e tyre kundër mbipeshes, raportuan mediat shtetërore në vend.

Së fundmi ajo kishte postuar disa video të saj duke iu nënshtruar stërvitjeve intensive dhe kishte treguar se peshonte 156 kilogramë dhe po përpiqej të humbiste 100 kilogramë.

Videot e postuara në llogarinë e ndikueses së re që tregonin vrapimin dhe ngritjen e peshave të saj u shpërndanë shumë në mediat sociale kineze dhe u shfaqën gjithashtu në media të ndryshme shtetërore pas vdekjes së saj në fund të muajit të kaluar.

Radioja Kombëtare e Kinës raportoi se Cuihua ishte bashkuar me disa kampe për humbje peshe në qytete të ndryshme në përpjekje për të arritur qëllimin e saj dhe kishte humbur më shumë se 27 kilogramë në dy muajt para vdekjen e saj.

Ndërsa ai kamp promovonte "vakte ushqyese, pushim dhe ushtrime të shëndetshme", ata thanë se ajo kishte zgjedhur të kufizonte dietën e saj, ndërkohë që i nënshtrohej edhe stërvitjes intensive.

Videot e trajnimit Cuihua janë hequr që atëherë nga llogaria dhe fotografitë janë fshirë.

Mediat shtetërore thanë se familja e ndikueses kishte marrë "kompensim" nga kampi i humbjes së peshës në Shaanxi, por nuk thanë se sa.

Ekspertët në çrregullimet e të ngrënit dhe të ushqyerit sportiv paralajmërojnë se edhe sjelljet në dukje të shëndetshme si rritja e niveleve të stërvitjes dhe dieta mund të jenë të dëmshme kur motivohen nga një imazh negativ i trupit dhe çohen në ekstreme. Në raste ekstreme, problemet që rezultojnë mund të shkojnë përtej shëndetit mendor dhe të çojnë në komplikime të rënda mjekësore që prekin zemrën, trurin, mëlçinë, veshkat dhe organet e tjera.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH