Globi

Turqia ndalon për të shtatin vit radhazi Gay Pride

Shkruar nga Liberale
Turqia ndalon për të shtatin vit radhazi Gay Pride

Për të shtatin vit radhazi, Turqia ndalon Gay Pride. Marshimi ishte planifikuar ditën e shtunë në lagjen Maltepe, në periferinë aziatike në Stamboll, por autoritetet e konsideruan atë “të papërshtatshëm” për arsye të sigurisë dhe rendit publik. Sipas tyre, kjo mund të kishte çuar në “ngjarje dhe veprime provokuese”.

“Por nuk do të mund të parandalojnë njerëzit LGBT të mblidhen”, thonë organizatorët. Ditët e fundit, policia ndërhyri për të shpërndarë qytetarët dhe për të ndaluar disa nga aktivistët. Nuk është hera e parë në Turqi. Deri në 2014, Pride mblodhi mijëra njerëz paqësisht në rrugë, por që nga viti pasues marshimi u ndalua dhe reagimi i policisë ishte shumë i ashpër.

Turqia nuk është i vetmi vend në botë që kundërshton demonstratat LGBT. Në disa prej tyre, si në Tunizi, është mbi të gjitha një formalitet dhe demonstratat mbahen gjithsesi. Në 37 shtete të tjera afrikane, pjesëmarrja në Pride kundërshtohet me forcë. Veprimet më vendimtare, dhe shpesh të përgjakshme, ndodhin në Nigeri, Kenia dhe Uganda.

Në Azi ka 21 vende ku është e paligjshme të valëvisësh flamurin e ylberit. Midis tyre janë disa partnerë të rëndësishëm politikë dhe komercialë të Perëndimit, si Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, por edhe Irani, Afganistani dhe Jemeni, një shtet në të cilin asnjëherë nuk është mbajtur një procesion i Pride, madje edhe jozyrtarisht.

Më tej në lindje, ka kundërshtim ndaj marshimit të regjimit ushtarak të Mianmarit dhe regjimit të Koresë së Veriut të Kim Jong-un. Edhe në Kinë, ku deri në 2019, për dhjetë vjet, u mbajt një nga paradat më përfaqësuese në botë, Shanghai Pride, manifestimi i vitit 2020 u anulua. I njëjti fat e ka ndjekur edhe këtë vit.

Në Evropë situata nuk është shumë më e mirë. Rusia, me gjithë apelimet e përsëritura nga Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut, gjykata e Moskës në 2012 ndaloi marshimin LGBTI + për 100 vitet e ardhshme. Pride është gjithashtu e paligjshme në Shën Petersburg.

Në Poloni, ndalimi, i vendosur në Varshavë në 2005, u shpall i paligjshëm, ndërsa në Hungari, përkundër ligjit të diskutueshëm anti-LGBTI + dhe qëndrimit konservator të qeverisë së Orbanit, demonstratat mbahen rregullisht.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH