Globi

Turisti tenton të pijë të 21 koktejet në lokal, konsumon 12 dhe vdes në dhomën e hotelit

Shkruar nga Liberale
Turisti tenton të pijë të 21 koktejet në lokal, konsumon 12

Xhamajka, turisti britanik përpiqet të pijë 21 koktejet në menunë e barit dhe vdes në dhomën e hotelit pasi konsumoi 12 prej tyre.

Një sfidë me pije alkoolike i kushtoi jetën një turisti britanik me pushime në Xhamajkw. Timothy Southern, 53 vjeç, po qëndronte me motrën e tij, fëmijët dhe të afërmit e tjerë në  Royal Decameron Club Caribbean në Saint Ann, kur vendosi të provonte të pinte të 21 koktejet në një menu të vetme të barit të hotelit . Një “sfidë” – do të sqarojë hetimi – e organizuar për të festuar ditëlindjen e një turisti kanadez, i takuar në të njëjtën ditë me një mikeshë bashkatdhetare.

Pasi konsumoi 12 pije me radhë, burri hoqi dorë dhe u kthye në dhomën e tij.

Menjëherë pas kësaj ai u gjet në gjendje kritike nga disa të afërm: «Ai po mbytej. E vendosa në pozicionin e rikuperimit dhe thirra ambulancën - dëshmoi një i afërm i viktimës - Ai po bënte një zhurmë gurgullime. Sapo u vendos në pozicionin e rikuperimit, ai volli. Bërtita emrin e tij por ai nuk më përgjigjej.

Historia e të afërmit të viktimës vazhdon. Ai ndalet tek sjellja e paqartë e një infermiereje, e cila mbërriti në dhomën e turistit: «Kur mbërriti infermierja, e pyeta nëse kishin thirrur një ambulancë. Një nxitje që nuk ndihmoi për t'i shpëtuar jetën 53-vjeçarit, i cili humbi jetën në dhomë: «I bëri vetëm ngjeshje në gjoks. Ndoshta nëse do ta dinte se çfarë po bënte Timothy, ishte ende gjallë. Trajtimi që ai mori ishte i neveritshëm”.

Një patolog në Kingston, Xhamajka ka dhënë shkakun e vdekjes si " gastroenterit akut për shkak të konsumimit të alkoolit ". Hetimi i hapur për vdekjen në Mbretërinë e Bashkuar nga prokurorja Emma Serrano kërkoi të shikonte raportet toksikologjike të Southern. Por mund të duhen tre vjet që ata të mbërrijnë nga Xhamajka.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH