Kryesore

Tsipras kërkon mbylljen e marrëveshjes së “Detit” me Shqipërinë

               Publikuar në : 22:00 - 06/06/20 liberale

Lideri i opozitës greke Aleksis Tsipras i ka bërë apel kryeministrit grek Kiriakos Micotakis të mbyllë sa me shpejt marrevëshjen e detit me Shqipërinë.

Mitsotakis duhet te thërrasë liderët politikë ne vend dhe të vendosim nëse do të vazhdojmë strategjine per marreveshjen e detit me Shqiperine apo te ndryshojmë strategji.Jam i gatshem te jap pelqimin tim ndaj vendimeve që qeveria mund të marrë, duke iu referuar strategjisë kombëtare të dobishme për të mbyllur marrëveshjen për zonen ekskluzive ekonomike me Shqipërine”, ka thënë ish-kryeministri, shkruan Vizion Plus.

I pyetur për zgjerimin e ujërave territoriale, ish-kryeministri theksoi se pas arritjes së marrëveshjes së Prespës me Maqedoninë e Veriut duhet të gjendej koha e duhur edhe për mbylljen e paktit detar me Shqipërinë.

 

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back