Aktualitet

"Trump u përpoq të shkatërronte demokracinë", gazetari investigativ Bob Woodward publikon nesër intervistat audio

Shkruar nga Liberale
"Trump u përpoq të shkatërronte demokracinë",

Nga Martin Pengelly

Duke shpjeguar vendimin e tij për të publikuar 20 intervistave të tij në audio me Donald Trump , gazetari i njohur Bob Woodward tha se më në fund e kishte njohur "rrezikun e pashembullt" që ish-presidenti paraqet për demokracinë amerikane.

Tre librat e tij mbi presidencën Trump, tha Woodward, "nuk shkuan aq larg sa duhet".

Gazetari veteran do të publikojë një libër audio, të titulluar "Kasetat e Trump," këtë të martë. Një ditë më parë, të dielën, ai botoi fragmente në një ese për Washington Post, gazeta për të cilën ai dhe Carl Bernstein mbuluan skandalin Watergate që rrëzoi presidencën e Richard Nixon në 1974.

Woodward, 79 vjeç, ka ndjekur çdo president që atëherë. Tre librat e tij për Trump të titulluar "Frika" , "Tërbimi" dhe "Rreziku" , ky i fundit i shkruar me Robert Costa, ishin bestsellerët e menjëhershëm.

Por me pëlqimin e vetë Woodward-it, ata libra u "auto censuruan" U tregua kujdes për gjykimin e dhënë, edhe pse ata përshkruanin katër vite kaotike që kulmuan me sulmin e Kapitolit të 6 janarit.

Vendimi i Woodward për të gjykuar tani ish-presidentin Trump nuk u prit pa kontestime, ose me "lëvdata universale".

Oliver Willis, një shkrimtar për "American Independent ", një media progresive, vuri në dukje kritikat e fundit ndaj gazetarëve, përfshirë Maggie Haberman të New York Times, për gjoja se kishin raportime të rëndësishme për librat e Trump. Willis tha se Woodward në thelb duke thënë se "Djema, po ndjej një lloj ndjenje që Trump mund të jetë një fashist" ishte një "shembull i përsosur se si "gazetaria e kullës" së fildishtë nuk arrin të informojë publikun".

Seth Abramson, autori i tre librave për Trump, tha : “Nuk e di se si ndodhi, por biografët e Trump që e dinin këtë me siguri për shkak të kërkimit të tyre në vitet 2016 dhe 2017 u shitën më shumë nga Bob Woodward 10-to-1. pavarësisht se ai vetëm tani ka ardhur në këtë përfundim. Dështim i medias apo i publikimit? Apo të dyja?”

Në Post, Woodward shtjelloi ndryshimin e mendjes së tij.

"Nuk ka kthim prapa për politikën amerikane," shkroi ai . “Trump ishte dhe është ende një forcë e madhe dhe prani e pashlyeshme, me makinën më të fuqishme politike në vend. Ai ka grupin më të madh të ndjekësve, besnikëve dhe mbledhësve të fondeve, duke e kaluar edhe atë të Presidentit [Joe] Biden."

"Në vitin 2020, e përfundova librin "Tërbimi" me fjalinë e mëposhtme: "Kur performanca e tij si president merret në tërësi, unë mund të arrij vetëm një përfundim: Trump është njeriu i gabuar për këtë detyrë".

Dy vjet më vonë, e kuptoj se nuk shkova aq larg sa duhet. Trump është një rrezik i pashembullt. Kur e dëgjon atë për një sërë çështjesh nga politika e jashtme te [koronavirusi] te padrejtësia racore, është e qartë se ai nuk dinte çfarë të bënte. Trump ishte i mbingarkuar nga puna.”

Në qershor 2020, tha Woodward, ai e pyeti Trumpin nëse kishte ndihmë për të shkruar një fjalim për ligjin dhe rendin mes protestave kombëtare për drejtësinë racore.

Trump tha: “I marr njerëzit, ata vijnë me ide. Por idetë janë të miat, Bob. Dëshironi të dini diçka? Gjithçka është e imja.”

Woodward shkroi: “Zëri, pothuajse pëshpëritës dhe intim, është kaq zbulues. Unë besoj se ky është këndvështrimi i Trump për presidencën. Gjithçka është e imja. Presidenca është e imja. Është ende e imja. E vetmja pikëpamje që ka rëndësi është e imja.

Intervistat në audio, të përmbledhura në librin “Kasetat e Trump" nuk lënë asnjë dyshim se pas katër vitesh në presidencë, Trump ka mësuar se ku janë levat e pushtetit dhe kontrolli i plotë nënkupton instalimin e besnikëve absolut në postet kryesore të kabinetit dhe Shtëpisë së Bardhë.

“Të dhënat tani tregojnë se Trump ka udhëhequr – dhe vazhdon të udhëheqë – një komplot rebel për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020, që në fakt është një përpjekje për të shkatërruar demokracinë.

“Trump kujton se sa e lehtë është të thyesh gjërat që nuk i kuptoni – demokracinë dhe presidencën”.

Shkrimtarët e majtë nuk ishin njëlloj skeptikë ndaj motiveve të Woodward. Në Republikën e Re , Michael Tomasky tha se shpresonte që kasetat të mund të ndikonin tek votuesit në zgjedhjet e afërta afatmesme, në të cilat një parti republikane e vendosur fort në kontrollin e Trumpit është gati të marrë Dhomën e Përfaqësuesve dhe ndoshta Senatin.

Tomasky shkroi: “Shpresoj kundër shpresës që furia e medias që do të marrë pjesë në këtë publikim do ta rikthejë Trumpin në fokus si një çështje në këto zgjedhje. Mund të ketë bomba bërthamore të varrosura në kasetat (audio intervistat) që janë mbajtur prapa nga rrjedhjet selektive.

"Dikush pyet nëse Woodward do të mbajë (bëj publike) disa citate të reja deri të martën."

Tomasky shtoi: "Le të shpresojmë, gjithsesi, sepse ajo që ka rënë në sy në këto javët e fundit është shkalla në të cilën Trump është zbehur nga biseda elektorale".

Republikanët që synojnë të marrin vendet në Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatit, pallatet e guvernatorëve dhe postet kryesore shtetërore do të shpresojnë që gjërat të qëndrojnë kështu.

Trump është në rrezik ligjor në shumë fronte, nga hetimet e sulmit në Kapitol dhe përpjekjet për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020 deri te një luftë ligjore për mbajtjen e të dhënave të Shtëpisë së Bardhë, padi penale dhe civile në lidhje me aktivitetet e tij të biznesit dhe një padi për shpifje nga shkrimtarja. Jean Carroll, i cili thotë se Trump e përdhunoi.

Ish-presidenti mohon akuzat (për keqbërjen) dhe vazhdon të bëjë një kandidim të tretë për drejtuar sërish Shtëpinë e Bardhë. Të dielën, Woodward i tha CBS se i vinte keq që nuk i bëri presion Trumpit nëse ai do të largohej nga Shtëpia e Bardhë nëse humbte në 2020.

Në kasetën përkatëse (intervistën në audio), Woodward thotë: “Të gjithë thonë se Trump do të qëndrojë në Shtëpinë e Bardhë nëse kontestohet. A keni menduar…

Trump ndërhyn: “Epo, nuk jam – nuk dua as ta komentoj këtë, Bob. Nuk dua të komentoj për këtë në këtë moment. Hej Bob, i kam të gjithë këta njerëz, do të flas me ty më vonë sonte!”

Woodward tha: “Është hera e vetme që ai nuk kishte asnjë koment. Dhe kjo, natyrisht, ishte muaj para humbjes së tij. Dhe unë i rashë një shuplakë vetes: Pse nuk e vazhdova edhe pak këtë?”

Përshtati Liberale.al

  • Titulli i The Guardian: Bob Woodward do të publikojë intervistat e Trumpit duke detajuar 'përpjekjet e tij për të shkatërruar demokracinë'

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH