Aktualitet

Trump është si një tregtar droge, ai lulëzon në shoqëri të shkatërruara

Shkruar nga Liberale
Trump është si një tregtar droge, ai lulëzon në

Thomas Friedman

Po sikur Mitch McConnell, në fund të fjalimit të tij elokuent në Senat, në të cilin fajësoi Donald Trump për trazirat në Capitol Hill më 6 janar, do të zotohej se do të përdorte frymën e tij të fundit për të siguruar që Trump të dënohej dhe të mos bëhej kurrë më president?

Po sikur Melania Trump, pas zbulimeve të yllit të filmave për të rritur Stormy Daniels për seksin e pambrojtur më pak se katër muaj pasi lindi djalin e saj, të flakte të gjitha rrobat e saj, shufrat e golfit, kapelet MAGA dhe llakun e flokëve të Trump nga Shtëpia e Bardhë duke i thënë: Mos u kthe kurrë, bastard i mjerë!"?

Po sikur ungjilltari me ndikim, Robert Jeffries, kur Trump u kap duke thënë se mund t'i "rrëmbejë" gratë në vendet e tyre më të cenueshme - ose pasi Trump u shpall fajtor nga një juri në Manhattan për të bërë pak a shumë të njëjtën gjë në E.K. Gene Carroll- deklaroi se do të bënte fushatë për të zgjedhur këdo përveç Donald Trump në 2024 sepse Trump është moralisht i devijuar dhe Jeffries nuk do ta linte të kujdesej për dy vajzat e tij, e lëre më për vendin?

Ku do të çonin deklaratat dhe veprimet si ato të Kevin McCarthy, budallenjve të tij në grupin e GOP të Dhomës së Përfaqësuesve dhe republikanëve të tjerë që tani mbrojnë Trumpin përballë një aktakuze të Departamentit të Drejtësisë? A do të ishin kaq të gatshëm të shpallnin pafajësinë e Trump? A ishin të çmendur për seancën e së martës në Miami? A do të pretendonin ata në mënyrë të rreme se Presidenti Biden është ai që fajëson Trumpin kur ata e dinë fare mirë se presidenti nuk ka fuqinë për të fajësuar askënd?

Dyshoj. Por e di që të gjitha këto pyetje janë retorike. Asnjë nga këta njerëz nuk e ka shtatin për t'u përballur me këto sfida morale, për t'i bërë ballë Trumpit dhe asaj që ai ka bërë për të çmontuar sistemin tonë politik. Trump është si një tregtar droge që dominon një lagje të shkatërruar, duke i varur të gjithë me vlerat e tij të shtrembëruara. Prandaj ai po bën gjithçka që mundet për të copëtuar “lagjen” tonë kombëtare, në dy mënyra themelore.

Fillimisht, Trump u përpoq në mënyrë metodike të diskreditonte njerëzit që tregonin karakter dhe guxim duke i quajtur të dështuar dhe të dobët. Kjo ishte e lehtë për Trumpin, sepse ai vetë është një njeri pa karakter – i mungon ndonjë ndjenjë morali apo besnikërie ndaj çdo sistemi vlerash apo personi, përveç vetvetes. Për të, politika është një sport gjaku, në të cilin të tjerët, burra e gra - qofshin në parti apo jo - i godet me shpifje, karakterizime dhe gënjeshtra derisa t'i largojë nga rruga.

Trump e nisi këtë strategji herët me John McCain - një veteran, një njeri që nuk u përkul kurrë në të paktën pesë vjet si rob lufte në Vietnam, një njeri me shtat të vërtetë. E mbani mend atë që tha Trump për McCain në takimin e Partisë Republikane në Ames, Iowa, më 18 korrik 2015?

Kur McCain po kandidonte për president, "Unë e mbështeta atë", tha Trump para audiencës. "Ai humbi. Ai na zhgënjeu. Por ai humbi. Kështu që unë kurrë nuk e kam pasur pranë shumë pas kësaj, sepse nuk më pëlqejnë humbësit”. Ndërsa publiku shpërtheu në të qeshura, moderatori, anketuesi Frank Ludge, ndërhyri, "por ai është një hero lufte!"

Trump – i cili mori një shtyrje të diskutueshme mjekësore për të shmangur tërheqjen në Luftën e Vietnamit – u përgjigj në atë kohë: “Ai nuk është një hero lufte. Ai është një hero lufte sepse u kap. Më pëlqejnë njerëzit që nuk u kapën”. Më vonë atë ditë, Trump ripostoi një postim të titulluar "Donald Trump: John McCain është një humbës".

Pra, një pjesë e mënyrës se si Trump po përpiqet të çmontojë sistemin tonë është të ripërcaktojë cilësitë e një lideri – të paktën në radhët e republikanëve. Një lider nuk është si Liz Cheney apo Mitt Romney, njerëz të gatshëm të rrezikojnë karrierën e tyre për të mbrojtur të vërtetën, për t'i shërbyer vendit dhe për të mbështetur Kushtetutën. Jo, një lider është dikush i tillë, dikush i gatshëm të fitojë me çdo kusht – në kurriz të vendit, Kushtetutës dhe standardeve që kemi vendosur për fëmijët dhe aleatët tanë.

Dhe kur ky është përkufizimi i lidershipit dhe fitimit, njerëz si McCain dhe Romney qëndrojnë para jush. Ju duhet t'i zhvishni të gjithëve karakterin, duke bërë gjithçka për të siguruar pushtetin dhe paratë. Kjo është arsyeja pse kaq shumë njerëz që erdhën në orbitën e Trump që nga viti 2015 janë larguar. Dhe kjo është arsyeja pse e dija se të gjitha pyetjet e mësipërme ishin retorike.

Mënyra e dytë se si Trump po përpiqet të çmontojë sistemin tonë u pa të martën në Miami, ku, pasi u paraqit në gjykatë si i pandehur kriminel, ai mbajti një takim politik në një restorant kuban. Atje, edhe një herë, Trump u përpoq të minonte rregullat e lojës që do ta frenonin atë dhe oreksin e tij të shfrenuar për pushtet për hir të pushtetit.

Si e bën këtë? Së pari, ai i bind të gjithë rreth tij, dhe, në fund të fundit, shumicën dërrmuese të partisë së tij, të ndalojnë së këmbënguluri se Trump duhet të luajë sipas kodit moral. Anëtarët e familjes së tij dhe njerëzit e partisë kanë mësuar të sulmojnë mikrofonat e gazetarëve pas çdo episodi të zemërimit të Trump.

Por pikërisht për shkak se bashkëpunëtorët e tij të ngushtë politikë, udhëheqësit fetarë dhe familja e ngushtë nuk do ta fajësojnë Trumpin për gabimet e tij etike dhe ligjore, të cilat do ta bënin të paimagjinueshëm rizgjedhjen e tij në 2024 dhe do të shpejtonin tërheqjen e tij nga politika, ne duhet të mbështetemi vetëm në sistemin ligjor për të mbrojtur rregullat e lojës.

Dhe kur kjo të ndodhë, do të vendosë një tendosje të tmerrshme mbi sistemin tonë gjyqësor dhe mbi vetë demokracinë, sepse vendimi për të fajësuar ose jo nuk është gjithmonë një vendim gjykimi. Dhe kur ato gjykime duhet të bëhen nga gjyqtarë ose nga prokurorë të emëruar nga demokratët, sepse kështu funksionon sistemi ynë, do t'i japë Trumpit dhe ndjekësve të tij justifikimin e përsosur për të denoncuar të gjithë procesin si një "gjueti shtrigash".

Dhe kur kjo lloj sjelljeje ndodh vazhdimisht në një front të gjerë, sepse Trump nuk ndalet në dritat e kuqe dhe thjesht vazhdon të na sfidojë të injorojmë shkeljet e tij ose ta fajësojmë atë në mënyrë që ai të mund të ankohet për paragjykimet, ne përfundojmë se po gërryejmë dy shtyllat më të rëndësishme të sistemit tonë demokratik: Besimi në pavarësinë e sistemit tonë ligjor, i cili siguron që askush të mos jetë mbi ligjin dhe besimi në aftësinë tonë për të kaluar pushtetin pa probleme dhe ligjërisht.

Konsideroni një skenë në shkarkimin e Trump. Është menjëherë pasi një juri e madhe federale e thirri atë në maj 2022 për të prodhuar të gjithë materialin e klasifikuar në zotërim të tij. Shënimet e shkruara nga avokati i tij, Evan Corcoran, thonë se Trump tha: "Unë nuk dua që dikush të shikojë nëpër kutitë e mia, në të vërtetë nuk e bëj. (…) Po sikur të mos përgjigjemi fare ose të mos bashkëpunojmë me ta? A nuk do të ishte më mirë sikur t'u thoshim se nuk kemi asgjë këtu?'

Më mirë për kë? Vetëm për një. Dhe kështu, e përsëris: Trump nuk na ka sjellë këtu rastësisht. Ai në fakt dëshiron të çmontojë sistemin tonë sepse ai dhe njerëzit si ai mund të lulëzojnë vetëm në një sistem të prishur.

Si i tillë, ai vazhdon ta shtyjë sistemin tonë gjithnjë e më tej drejt pikës së thyerjes – ku rregullat janë për tallje, ligjet për budallenjtë, të vërtetat themelore të lakueshme dhe burrat dhe gratë me shtat të madh dëbohen.

Kjo është pikërisht ajo që po përpiqen të bëjnë diktatorët e mundshëm: Vërshojnë botën me gënjeshtra në mënyrë që njerëzit t'u besojnë atyre dhe e vërteta të jetë vetëm ajo që thonë ata.

Nuk është e tepruar të thuhet se sa i rrezikshëm është ky moment për vendin tonë.

Burimi: New York Times- Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH