Aktualitet

Trump do t'i paguajë 200 mijë dollarë gjykatës së Xhorxhias, për të mbetur jashtë dyerve të burgut

Shkruar nga Liberale
Trump do t'i paguajë 200 mijë dollarë gjykatës së

Ish-presidenti amerikan Donald Trump do t'i paguajë 200 mijë dollarë gjykatës së Xhorxhias për ta gjykuar për veprimet e tij të dyshuara për të përmbysur zgjedhjet e vitit 2020 në shtetin jugor, sipas dokumenteve të publikuara dje të hënën.

Manjati 77-vjeçar republikan dhe 18 të bashkë-akuzuarit e tij në këtë çështje kanë kohë teorikisht deri në mesditën e së premtes [me orën lokale; deri në orën 18:00 me orën tonë] për t'u paraqitur në Gjykatën e Qarkut Fulton në Atlanta, kryeqyteti i shtetit.

Ai do të shkojë pasnesër, të enjten, njoftoi më herët rrjeti televiziv CNN, duke cituar burime të paidentifikuara. Zoti Trump e konfirmoi këtë, përmes Truth Social, një platformë që është krijimi i tij personal.

Përpara afatit, avokatët e tij ranë dakord për një garanci prej 200,000 dollarësh për të mbetur në lirim me kusht.

Katër të bashkëpandehurit e tjerë kanë njoftuar gjithashtu se kanë rënë dakord të paguajnë nga 10,000 deri në 100,000 dollarë secili si garanci për të mbetur në lirim me kusht.

Kushti për këtë është që ata të mos shkelin asnjë ligj derisa janë të lirë, të përmbahen nga çdo kërcënim ndaj zyrtarëve të drejtësisë dhe të mos komunikojnë me njëri-tjetrin përveçse përmes avokatëve të tyre.

Një juri e madhe - e përbërë nga qytetarë me kompetenca të gjera hetimore - e komanduar nga Prokurori i Qarkut Fannie Willis paditi zotin Trump dhe 18 të tjerë më 14 gusht për përpjekje të dyshuara të paligjshme për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve. Zgjedhjet 2020 në Xhorxhia u fituan nga presidenti aktual demokrat Joe Biden.

Ata u ndoqën penalisht sipas një ligji që përdoret përgjithësisht për të luftuar krimin e organizuar dhe parashikon dënime me burg nga pesë deri në njëzet vjet.

Kjo është ndjekja e katërt penale ndaj ish-kreut të shtetit, i cili prej kohësh ka njoftuar se do të kërkojë rizgjedhjen në postin e presidentit në nëntor 2024 dhe mbetet favorit në procesin e brendshëm republikan./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH