Aktualitet

Tronditjet e para në kabinetin e Truss/ Ministri i Financave jep dorëheqjen

Shkruar nga Liberale
Tronditjet e para në kabinetin e Truss/ Ministri i Financave jep

Ministri britanik i financave Kwazi Kwarteng ka dhënë dorëheqjen nga detyrat e tij, siç raportuan pak kohë më parë BBC dhe Sky News.

Kwarteng nuk është më ministër i financave, raportoi rrjeti.

Në mëngjes u bë e ditur se Kwarteng po kthehet sot, një ditë më herët, në Londër nga Uashingtoni.

BBC raportoi se Kwarteng kishte thënë të enjten se ai "nuk do të shkonte askund" pavarësisht trazirave të tregut mbi planet e diskutueshme ekonomike të qeverisë.

Gazeta Times raportoi se kryeministrja Liz Truss do të shkarkonte ministrin e financave dhe do të hiqte pjesë të paketës buxhetore të prezantuar në fund të shtatorit, e cila përfshinte rritje masive për faturat e energjisë dhe ulje të guximshme taksash, në një përpjekje për t'i bërë ballë presionit politik dhe tregut. presionet.

Downing Street konfirmoi se Truss, e cila ka qenë në detyrë për vetëm 37 ditë, do të mbajë një konferencë për shtyp më vonë sot./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH