Aktualitet

Tronditëse, babai rreshton 3 djemtë e tij të vegjël dhe i ekzekuton me gjakftohtësi

Shkruar nga Liberale

Komuniteti lokal i Ohajos është i tronditur nga vrasja e trefishtë e tre djemve të moshës 7, 4 dhe 3 vjeç, të cilët u ekzekutuan me gjakftohtësi nga babai i tyre.

Chad Doerman u arrestua menjëherë pas krimit të tij tronditës të enjten e kaluar dhe po mbahet në burgun e qarkut Clermont. Të premten, kur doli në gjykatë për t'u informuar për aktakuzën, 32-vjeçari shpërtheu në lot teksa prokurorët përshkruan tmerrin që ndodhi pasditen e kaluar në shtëpinë e tij kur rreshtoi tre djemtë e tij të vegjël dhe i ekzekutoi.

“Në një akt mizorie të papërshkrueshme, babai që qëndron para jush rreshtoi tre djemtë e vegjël dhe i ekzekutoi në shtëpinë e tij me pushkë. Dihet se njëri nga djemtë arriti të shpëtonte dhe vrapoi në një fushë afër shtëpisë. Ne gjithashtu e dimë, me pranimin e babait, që ai e gjuajti këtë djalë, e tërhoqi zvarrë në shtëpi dhe e ekzekutoi para dëshmitarëve", tha Prokurori i Qarkut David Gast për Doerman në gjykatë, e cila përfundimisht vendosi lirimin me kusht të burrit nën garancinë e 20 milionë dollarëve.

Duke i quajtur vrasjet e djemve si “veprimin më të keq kriminal” që ka parë në karrierën e tij, Gast shpjegoi se nëna 34-vjeçare e fëmijëve u përpoq të shpëtonte fëmijët e saj duke i rrëmbyer armën 32-vjeçarit, i cili e qëlloi në krah. Sipas të njëjtit prokuror, Doerman pranoi veprimet e tij, të cilat duket se ishin të paramenduara, megjithëse motivet e tij të sakta mbeten të panjohura për momentin.

Mediat ndërkombëtare raportojnë se njerka e burrit ka mundur t'i shpëtojë masakrës, e cila ka ikur me vrap duke u bërtitur fqinjëve për të thirrur policinë. Pak kohë më vonë departamenti lokal mori një telefonatë ndoshta nga nëna e djemve dhe një makinë patrullimi u dërgua në vendngjarje.

Në videon e publikuar pas arrestimit të 32-vjeçarit, ai shihet i qetë me armën pranë tij në shkallët e shtëpisë. Policia e arreston ndërsa qentë e tij lehin fort. Në sfond dëgjohet një grua duke qarë dhe duke bërtitur, e cila ndoshta është nëna e djemve, tashmë të vdekur.

Në një moment, ndërsa me fytyrë përtokë me pranga, Doerman mund të dëgjohet duke u kërkuar oficerëve ta kthehejnë me shpinë, duke i siguruar ata se ai nuk do të lëndojë askënd dhe se është i qetë. Pak më vonë ai dëgjohet duke i këshilluar policët që të mos kafshohen nga qentë e tij.

Babai 59-vjeçar i vrasësit të fëmijës tha për 'New York Post' se ai dhe gruaja e tij po përpiqen të kuptojnë sesi djali i tyre kreu këtë krim të tmerrshëm, por fatkeqësisht “nuk kanë përgjigje”. "Atë thjesht e shpërtheu mendjen," tha Keith Doerman. “Kishte diçka në jetën e tij që ai nuk mund ta përballonte më. Unë nuk mund të flas me të, nuk më lënë ta shoh, kështu që nuk di çfarë t'ju them. Me siguri më ka fshehur shumë gjëra”, shtoi babai i 32-vjeçares.

Disa ditë para masakrës në shtëpinë e tij, Chad Doerman kishte ndryshuar foton e tij në Facebook në një në të cilën pozonte me djemtë e tij. Postimet e tij ishin të shpeshta edhe javët e fundit me fotot e djemve të buzëqeshur pa dyshim para kamerës, pa e imagjinuar dot se çfarë makthi kishte rezervuar fati dhe babai i tyre.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH