Globi

Trenat e pasagjerëve dalin nga shinat, vriten të paktën 50 persona, të plagosur dhe qindra të bllokuar

Shkruar nga Liberale
Trenat e pasagjerëve dalin nga shinat, vriten të paktën 50

Dy trena pasagjerësh dolën nga shinat në Indi të premten, duke vrarë të paktën 50 njerëz dhe duke bllokuar qindra të tjerë brenda më shumë se një duzinë autobusësh të dëmtuar, thanë zyrtarët.

Rreth 400 njerëz u dërguan në spitale pas aksidentit, i cili ndodhi në Indinë lindore, rreth 220 kilometra (137 milje) në jugperëndim të Kalkutës. Shkaku ishte nën hetim.

Dattatraya Bhausaheb Shinde, administratori më i lartë në distriktin Balasore, tha se të paktën 50 persona kishin vdekur.

Gati 500 oficerë policie dhe punonjës të shpëtimit me 75 ambulanca dhe autobusë iu përgjigjën aksidentit, tha Pradeep Jena, burokrati më i lartë i shtetit Odisha.

Ekipet e shpëtimit po përpiqeshin të çlironin 200 persona që ishin bllokuar në rrënojat, tha DB Shinde, administrator i distriktit Balasore të shtetit.

Amitabh Sharma, një zëdhënës i ministrisë së hekurudhave, tha se 10 deri në 12 vagona të trenit. Ai u godit nga një tren tjetër pasagjerësh që vinte nga drejtimi i kundërt.

“Në këtë orë pikëllimi, mendimet e mia janë me familjet e viktimave. Le të shpresojmë që shërohen së shpejti të plagosurit”, shkroi në Twitter kryeministri Modi, i cili tha se kishte folur me ministrin e hekurudhave dhe se po ofrohej “e gjithë ndihma e mundshme”.

Pavarësisht përpjekjeve të qeverisë për të përmirësuar sigurinë hekurudhore, disa qindra aksidente ndodhin çdo vit në hekurudhat e Indisë, rrjeti më i madh i trenave nën një menaxhim në botë.

Në gusht të vitit 1995, dy trena u përplasën pranë Nju Delhit, duke vrarë 358 njerëz në aksidentin më të rëndë treni në historinë e Indisë.

/Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH