Aktualitet

Tre humbje jete nga Covid, mbetet i lartë numri i të infektuarëve

Shkruar nga Liberale
Tre humbje jete nga Covid, mbetet i lartë numri i të infektuarëve

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka përditësuar të dhënat në lidhje me koronavirusin në Shqipëri. Gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 3 persona, një 63 vjeçar nga Burreli, një 66 vjeçar nga Tirana, një 83 vjeçar nga Shkodra.

Janë kryer 960 testime në 24 orët e fundit, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë 165 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki: 81 raste në Tiranë, 21 raste në Fier, 11 raste në Pogradec, 7 raste në Lushnje, 6 raste në Shkodër, Lezhë, 5 raste në Krujë, Berat, 4 raste në Vlorë, 3 raste në Korçë, Elbasan, Kavajë, 2 raste në Rrogozhinë, Tropojë, Malësi e Madhe, 1 rast në Mirëditë, Mallakastër, Ura Vajgurore, Roskovec.

Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 232 pacientë, 15 në terapi intensive nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

Janë shëruar 102 qytetarë, duke e çuar në 9406 numrin e të shëruarve në vend që prej fillimit të epidemisë.

COVID-19 – Statistika (10 Tetor 2020)

Raste të reja ditore 165

Të shëruar ne 24 orë 102

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 960

Testime totale 97703

Raste pozitive 15231

Raste të shëruara 9406

Raste Aktive 5409

Humbje jete 416

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2823

Durrës 563

Shkodër 401

Korçë 280

Lezhë 269

Elbasan 215

Fier 244

Vlorë 194

Kukës 147

Berat 139

Dibër 75

Gjirokastër 59

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH