Showbiz

Transformimi i pabesueshëm i 20-vjeçarit, mbretit të TikTok-ut që po i hapen dyert e Hollivudit

Shkruar nga Liberale
Transformimi i pabesueshëm i 20-vjeçarit, mbretit të TikTok-ut

Si një fëmijë emigrant që rritej në pronat e banesave publike të Italisë veriore, Khabane Lame nuk donte asgjë më shumë se t'i bënte njerëzit të qeshin. Kur një pandemi globale mbylli Italinë, dhe më pas botën, në mars 2020 ai gjeti skenën e tij. Duke postuar si @khaby.lame në TikTok, 20-vjeçari nga Senegali, i pushuar nga puna në fabrikë filloi të krijonte video tepër të komplikuara të platformës "life hack". Shprehjet e tij të ekzagjeruara të fytyrës dhe ngritja e shpatullave, i dhanë atij dhjetëra mijëra ndjekës të rinj pas çdo videoje.

Më 22 qershor, ai u bë TikTok-eri më i ndjekur në botë, me afro 150 milionë fansa. Dhe e bëri pa fjalë. "Gjuha e trupit është universale," thotë ai për TIME nga apartamenti në Milano që ndan me dy miq. “Duke qëndruar në heshtje, kuptohem. Të gjithë mund të qeshin përkrah meje.

Vetëm dy ditë pasi arriti epërsinë e TikTok, Lame mori një mirënjohje edhe më të rëndësishme: një pasaportë italiane. Lame ka jetuar në Itali që kur u transferua atje si foshnjë me prindërit e tij, por ligjet e rrepta të imigracionit dhe burokracia e rëndë e vendit e mbajtën shtetësinë jashtë mundësive. Fakti që mbreti TikTok i Italisë nuk u njoh zyrtarisht si italian e solli rastin e tij në vëmendjen e autoriteteve qeveritare, të cilat njoftuan më 24 qershor përmes Twitter se së shpejti do të ftohej për të bërë betimin.

Lame shpreson se qendra e vëmendjes do të ndihmojë emigrantët e tjerë të rinj në situata të ngjashme. “Besoj se është një gjë shumë normale që njerëzit që janë sjellë gjithmonë mirë dhe që jetojnë sipas ligjit duhet të marrin nënshtetësinë italiane”, thotë ai, por nuk është i gatshëm të rrezikojë një reagim të ashpër duke folur ende për një temë kaq të ndjeshme.

Tani që Lame ka audiencën më të madhe të TikTok, ai i ka vënë sytë në një ekran më të madh. Postimet e tij të fundit kanë evoluar nga videot e reagimit, në skeçe origjinale, dhe në janar ai do të transferohet në Los Angeles për të ndjekur një karrierë në Hollivud. Frymëzimi i tij janë Eddie Murphy dhe Will Smith, por për momentin heshtja e tij me fytyrën të kujton më shumë Mr. Bean të Rowan Atkinson. Sapo të gjejë zërin e tij në një platformë edhe më të madhe, premton se do të ketë shumë më tepër për të thënë./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH