Globi

Tragjedi/ Përplaset autobusi me emigrantë, humbin jetën 17 persona

Shkruar nga Liberale
Tragjedi/ Përplaset autobusi me emigrantë, humbin jetën 17

Një autobus që transportonte dhjetëra emigrantë kryesisht venezuelianë në jug të Meksikës u përplas të premten, duke vrarë 17 persona dhe duke lënë 15 të tjerë të plagosur, thanë autoritetet shtetërore.

Autobusi ishte në autostradë në shtetin e Oaxaca kur u përmbys, tha agjencia shtetërore e mbrojtjes civile. Fotografitë nga agjencia treguan se autobusi u përmbys përgjatë një kthese të ngushtë në rrugë.

Ministria e Brendshme e shtetit fqinj Puebla tha se 15 personat e plagosur ishin dërguar në spitalet e saj. Aksidenti vjen mes niveleve të larta të emigrantëve që mbërrijnë në kufirin SHBA-Meksikë.

Emigrantët përpiqen të kalojnë Meksikën me autobus, kamionë ose trena mallrash, megjithatë, udhëtimi është shpesh i rrezikshëm.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH