Globi

Tragjedi në ujërat greke, mbyten tre anije brenda 24 orëve

Shkruar nga Liberale
Tragjedi në ujërat greke, mbyten tre anije brenda 24 orëve

Tre anije me emigrantë janë mbytur brenda 24 orëve në ujërat greke. E para që u fundos ishte një varkë me vela në ishullin “Prasonisi”, ku në bord ndodheshin rreth 100 persona. Nga ta, mbi 90 mundën të shpëtonin e të shkonin me not deri në breg, për të kaluar më pas natën në ishull. Kjo anije, ishte duke lundruar nga Turqia në drejtim të Italisë.

Procesi i shpëtimit të rrënojave nga “Prasonisi” ka nisur me dritën e parë të ditës pasi sipas burimeve nga Roja Bregdetare, një operacion gjatë natës mund të ketë patur rezultate të kundërta. Sipas një informacioni më të ri, lirimi i emigrantëve ka përfunduar herët në mëngjes. Janë shpëtuar 90 persona, 52 burra, 11 gra dhe 27 fëmijë, ndërsa hetimet në zonë vazhdojnë.

Ndërkohë, pasditen e së enjtes, në zonën e Gerolimenas, në Mani, është lokalizuar një varkë e dytë me vela me emigrantë. Ai u rrëzua në një distancë të shkurtër nga kontinenti. Autoritetet thuhet se u njoftuan nga një dëshmitar okular.

Roja Bregdetare transportoi 92 emigrantë në tokë (të gjithë burra, 54 të mitur, shumica nga Egjipti). Ekipet e shpëtimit raportuan se tre trafikantët braktisën varkën dhe u arratisën. Hetimet u kryen nga punonjës policie të grupit OPKE, të cilët i lokalizuan aty pranë. Të arrestuarit janë shtetas turq.

Ndërkohë, në Santorini, personeli i sigurisë dhe psikologët e Rojës Bregdetare po marrin dëshmi nga vetëm 13 të mbijetuarit e mbytjes së një anijeje një ditë më parë në jug të Folegandros.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH