Aktualitet

Tragjedi në plazh, shpëton fëmijët dhe gruan, më pas 50-vjeçari pëson arrest kardiak

Shkruar nga Liberale
Tragjedi në plazh, shpëton fëmijët dhe gruan, më pas

Një ditë në plazh është kthyer në një makth për një familje me emigrantësh që jetonin në Romë.

Një 50-vjeçar, Jame Bolivar, u sëmur dhe vdiq pasi shpëtoi fëmijët e tij 8 dhe 10 vjeç dhe gruan e tij nga rryma e fortë detare që po bënte që ata të mbyten.

Ngjarja ka ndodhur në plazhin e Passoscuro (Romë).

Siç raporton Il Messaggero, të katërt kanë hyrë në det për t'u larë, por brenda një kohe të shkurtër janë marrë fëmijët nga rryma detare. Nga ai moment filloi makthi: fëmijët filluan të pinin ujë, të kolliten. 50 vjeçari luftoi për të mbrojtur familjen e tij: fillimisht i kapi, i ndihmoi dhe i shtyu fëmijët derisa arritën të dilnin jashtë, më pas ai tërhoqi  gruan e tij derisa e çoi edhe atë në breg.

Por pasi shpëtoi të gjithë anëtarët e familjes së tij, burrit i ranë të fikët.

Një kardiolog dhe një reanimator shkuan menjëherë dhe u përpoqën ta shpëtonin, por nuk kishin asgjë për të bërë. "Kur arritëm në breg kishte ende pulsin. Ata nuk e lanë për asnjë moment dhe bënë gjithçka. Më pas, pas rreth dhjetë minutash, mbërriti ambulanca dhe helikopteri. Stafi mjekësor bëri përpjekje për 40 minuta mes të qarave dhe shpresës së familjes, fatkeqësisht nuk mundën dot ta mbanin në jetë”, tha një dëshmitar për Messenger. Burri vdiq nga arresti kardiak. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH