Aktualitet

Tragjedi në Indi/ Shembet ura e sapo rinovuar, 134 të vdekur deri tani

Shkruar nga Liberale

Një urë është shembur të dielën në shtetin perëndimor të Indisë, Gujarat, duke iu marrë jetën 134 personave.

Ministri i Brendshëm i Gujarat, Harsh Sanghavi tha të hënën se rreth 200 njerëz vlerësohet të kenë qenë në urën në qytetin Morbi kur ajo u shemb në lumë poshtë të dielën në mbrëmje. Një kabllo në njërën anë duket se është këputur, shtoi ai.

Shteti i Gujarat ka paraqitur një ankesë penale kundër agjencisë që po merrej me mirëmbajtjen e urës 230 metra të gjatë, e cila u ndërtua në shekullin e 19-të dhe u rihap javën e kaluar pas rinovimeve, tha ai.

Fotot nga vendi i ngjarjes të hënën treguan njerëz që mblidheshin në bregun e lumit Machchhu, pranë vendkalimit metalik të prishur, i cili varej në një kënd të mprehtë në ujë, ku punonjësit e shpëtimit në gomone me kërkonin të mbijetuarit.

Një komitet special hetimor prej pesë personash është krijuar për të hetuar incidentin, tha Sanghavi, në mes të një operacioni të vazhdueshëm kërkimi dhe shpëtimi.

Duke folur në një konferencë shtypi në orët e para të së hënës, Sanghavi nuk tha se sa njerëz janë të zhdukur, por video e mediave sociale tregoi dhjetëra në ujë pas shembjes së urës.

Pamjet televizive treguan njerëz që mbanin kabllot dhe mbetjet e urës ndërsa ekipet e emergjencës përpiqeshin t'i arrinin, raportoi Reuters. Disa u ngjitën në strukturën e rrënuar për të arritur në brigjet e lumit, ndërsa të tjerët notuan drejt sigurisë.

Duke folur më vonë të hënën, zyrtari i lartë i policisë Ashok Yadav tha se shtatë nga të plagosurit janë ende në spital, ndërsa 56 kanë dalë pas trajtimit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH