Aktualitet

Tomini: Covid po prek masivisht 40-vjeçarët në Shqipëri

Shkruar nga Liberale
Tomini: Covid po prek masivisht 40-vjeçarët në Shqipëri

Shqipëria vijon të përballet me një situatë të rëndë shëndetësore nga Covid-19, duke shkaktuar rritje të numrit të viktimave dhe rasteve të reja. Për epidemiologen e ISHP-së, Eugena Tomini, kjo tendencë në rritje është reflektuar jo vetëm me rastet pozitive të konfirmuara, por edhe me pacientët e shtruar në spital.

“Kjo tendencë në rritje është reflektuar jo vetëm me rastet pozitive të konfirmuara por dhe me hospitalizime. Zbatimi i një distance fizike, por njëkohësisht edhe mbajtja e maskës në ambientet e mbyllura, do të na mundësojë që ta ulim këtë trend, përkundrejt zbatimit të këtyre masave. Duhet të kthehet në një rutinë, mjeti i higjienës personale dhe mbajtja e maskave, në të gjitha ambientet e mbyllura.”

Në një lidhje përmes Skype për ”Ora News”, Tomini tha se protokolli i sigurisë është i njëjtë për të gjithë, dhe se Covid-19 nuk përzgjedh nëse je deputet, kryetar bashkie apo popullatë e thjeshtë.

“Mbajtja e maskës është një detyrim i të gjithëve, në të gjitha ambientet e mbyllura, takimet duhet të mbahen në distancë 1.5-2 metra. Janë disa kritere, ku të gjithë ne jemi të përgjegjshëm, përkundrejt detyrimit të shëndetit personal por edhe shëndetit të të afërmve” – tha ajo.

Tomini mohon të ketë pasur mungesë testesh, qoftë ato serologjike apo dhe të atyre konfirmues.

“Nuk është diskutuar nga ana e bluzave të bardha për mungesë logjistike apo për mungesë të personelit shëndetësor, qoftë për sa i përket linjës së parë në spitalet covid, por edhe në gjurmimin dhe ndjekjen e kontakteve. Laboratori i Virologjisë në ISHP dhe i Mirkobiologjisë në Qendrën Spitalore Universitare, sigurisht që nuk është ndjerë mungesa e testit, qoftë serologjik, apo testi konfirmues” – tha Tomini.

Tomini u shpreh se fasha e të prekurve me Covid-19 është rritur, dhe mosha mesatare është 44 – 45,2 vjeç.

Mosha mesatare e të prekurve me Covid-19 është 44-45,2 vjeç. Kemi një zgjerim të fashës së prekur. Jo vetëm të rasteve të cilët janë shtruar në spital, por edhe të rasteve që janë në izolim me simptoma më të moderuara në krahasim me personat që kanë kërkuar hospitalizim. Realisht kemi pasur vdekje në moshat e reja, në të cilat Covid ka shfaqur agresivitet.

Është kjo grupmoshë, ku pas vendimit të qeverisë pas një vlerësimi në lokalet e natës, dhe beach baret nga ISHSH, ekspertët arritën në vlerësimin e situatës, sepse vera ka ardhur në pikun e saj, e grupet e reja shoqërore bëhen burim i rëndësishëm i Covid-19. Të gjitha grupmoshat janë të rrezikuara, por kjo grupmoshë që është aktive, grupe të rinjsh, bëhen transmetues” – tha ajo.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH