Aktualitet

Toka goditet nga grimcat e një shpërthimi të madh energjie, shkencëtarët nuk mund ta shpjegojnë dot

Shkruar nga Liberale

Toka goditet nga grimcat e një shpërthimi energjie prej një ylli të vdekur aq i fuqishëm sa shkencëtarët nuk mund ta shpjegojnë atë.

Rrezet gama me energji më të lartë të emetuara nga pulsari i quajtur Vela 1000 vite dritë larg kanë goditur planetin tonë. Bëhet e ditur nga një shpërthim energjie nga një yll i vdekur aq i fuqishëm sa shkencëtarët nuk mund ta shpjegojnë plotësisht atë.

Rrezet intensive gama - të zbuluara duke përdorur një sistem të gjerë teleskopësh në Namibi – do t'i godisnin njerëzit në mënyrë të mprehtë nëse do të ekspozoheshim ndaj tyre.

Ato kanë origjinën nga Vela Pulsar rreth 1000 vjet dritë nga Toka, e cila tashmë është krahasuar në pamje me maskën nga e ashtuquajtura “Fantazma e Operas”.

Pulsarët janë mbetjet e një ylli masiv që shpërtheu rreth 10,000 vjet më parë si një supernova.

Astronomi britanik Dame Jocelyn Bell Burnell ishte personi i parë që zbuloi një pulsar në vitin 1967.

Çfarë është një pulsar?

Pulsarët janë yje neutroni, bërthama të grimcuara të diejve masivë që vetë-shkatërrohen kur u mbaron karburanti, shemben dhe shpërthejnë.

Shpërthimi në të njëjtën kohë shkatërron yllin dhe ngjesh bërthamën në një trup të vogël sa një qytet, por më masiv se dielli. Rezultati është një objekt me densitet të jashtëzakonshëm, ku një lugë materie peshon sa një mal në Tokë. Po aq e pabesueshme është rrotullimi i shpejtë i një pulsari, me periudha tipike rrotullimi që variojnë nga disa sekonda deri në qindra herë në sekondë.

Kjo nuk do të thotë që alienët po përpiqen të na kontaktojnë, sipas autorit të studimit Arache Djannati-Atai nga laboratori Astroparticle & Cosmology (APC) në Francë. “Është e vërtetë që kur u zbuluan për herë të parë në vitin 1967, burimet u quajtën LGM1 dhe LGM2,” tha ai për MailOnline. – “Ne e dimë me siguri se pulsarët janë kufoma të yjeve masive dhe nuk ka nevojë për ndonjë inteligjencë aliene për të prodhuar sinjalet që shohim në Tokë."

Energjia e këtyre rrezeve gama ishte 20 tera-elektronvolt, ose rreth 10 trilion herë sa energjia e dritës së dukshme.  Ky është një rend i madhësisë më i madh se në rastin e pulsarit të Gaforres , i vetmi pulsar tjetër i zbuluar në intervalin e energjisë teraelektronvolt. Shkencëtarët mendojnë se burimi i këtij rrezatimi mund të jenë elektronet e shpejta të prodhuara dhe të përshpejtuara në magnetosferën e pulsarit - sistemi i fushave të tij magnetike.

Ashtu si planetët duke përfshirë Tokën, pulsarët kanë një magnetosferë, një fushë force të padukshme që derdh rrymat e grimcave përgjatë dy poleve magnetike. Magnetosfera përbëhet nga plazma dhe fusha elektromagnetike që rrethojnë dhe rrotullohen me yllin. /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH