Globi

Tmerri shumë i kobshëm për t'u kuptuar

Shkruar nga Liberale
Tmerri shumë i kobshëm për t'u kuptuar

Janë të pakta fjalët që mund të përcjellin ndjenjat që po më përshkojnë tani.

Ka tmerr dhe zemërim, konfuzion, mosbesim dhe neveri, por askush nuk mund të përshkruajë apo të bëjë drejtësi në mënyrë adekuate për atë që ka ndodhur dhe që po ndodh aktualisht me atdheun tim hebre, Izraelin. Një apokalips kombëtar i paprecedentë ka zbritur mbi të, duke sjellë me vete gjithë errësirën dhe të keqen që ne mendonim dhe lutëm ishin vetëm jehona të historisë, kur bota ishte më brutale dhe më pak e qytetëruar.

Duket joreale, si thjesht pjellë e imagjinatës sonë. Por skenat e tmerrit janë shumë reale dhe po parakalohen para syve tanë, në media dhe në internet.

Më shumë se  700 izraelitë janë vrarë  dhe më shumë se 2000 janë plagosur deri më tani, me një shthurje dhe brutalitet që sfidon të kuptuarit e njerëzve të zakonshëm si unë. Janë 700 jetë që u janë vjedhur familjeve dhe miqve të tyre. Janë 700 shpirtra sesa janë zhdukur nga kjo tokë.

Por sado e tmerrshme të jetë kjo shifër, ajo bëhet edhe më keq. Janë më shumë se 100 persona që janë rrëmbyer dhe tërhequr zvarrë në Gaza. Fëmijë, të moshuar në karrige me rrota, gra të reja. Ne as që mund të fillojmë të imagjinojmë tmerrin që po i nënshtrohen.

Kam parë video gjatë ditëve të fundit që askush nuk duhet t'i shohë – imazhe të gdhendura në mendjen time që do të më ndjekin përgjithmonë. Dhe zërat e britmave të dëshpërimit dhe pafuqisë nuk mund të heshten.

Populli hebre ka pasur një histori të gjatë dhe të trazuar. Nuk ka popull që të jetë persekutuar më gjerësisht nga kaq shumë për kaq gjatë. Gjatë Holokaustit, gjashtë milionë hebrenj u vranë në një shkallë industriale thjesht sepse ishin hebrenj. Ata u vranë në rrugë nga fqinjët e tyre, u vranë në gropa pyjore nga skuadrat e vdekjes dhe u vranë me gaz në dhomat e maskuara si dushe.

Nuk ka asnjë ekuivalencë, dhe megjithatë, për tmerrin tim, ajo që pashë në Izrael të kujton ato kohë. Terroristët e Hamasit ndoqën njerëz të pafajshëm që iknin për të shpëtuar jetën e tyre dhe i qëlluan për vdekje. Ata hapën dyert e shtëpive, nxorrën zvarrë fëmijë që bërtisnin, disa prej të cilëve panë prindërit e tyre të ekzekutuar para tyre. Këto ishin skena që hebrenjtë nuk i kanë parë që nga Lufta e Dytë Botërore dhe me të vërtetë mund të përfaqësonin numrin më të madh të hebrenjve të vrarë në një ditë të vetme që nga Holokausti.

Dhe gjithçka ndihet shumë afër shtëpisë. Izraeli nuk është një vend i huaj i largët për mua. Edhe pse kam lindur në Australi, jam martuar me një izraelite dhe fëmijët e mi janë izraelitë. Është pjesë e asaj që jam, e skalitur në identitetin tim si hebre. Unë kam familjen dhe miqtë atje - ajo që po ndodh në Izrael është diçka që prek të gjithë hebrenjtë në mbarë botën. Më herët sot, dikush që njoh më tregoi për një kushëri të një miku të tij, i cili u vra duke luftuar kundër terroristëve në një kibuc përgjatë Rripit të Gazës, ndërsa babai i tij ishte fshehur në një dhomë të errët për 22 orë. Ndihem i tronditur, jo vetëm sepse siguria që ofron Izraeli është për të garantuar se tmerret e Holokaustit nuk mund të përsëriten kurrë. Kur kjo siguri është shkelur, efektet e saj ndihen thellë në një nivel që pak të tjerë mund ta kuptojnë ndonjëherë.

Hebrenjtë në mbarë botën dhe në Australi janë në dhimbje të forta emocionale tani – dhimbje dhe shqetësim për të afërmit dhe miqtë tanë që jetojnë së bashku me një entitet të keq terrorist, të vendosur për të eliminuar Izraelin, që pak në Australi mund të fillojnë ta imagjinojnë ndonjëherë.

E megjithatë edhe këtu në Australi, ne e shohim atë tmerr të dyfishuar në qëndrimin e një numri të vogël bashkëqytetarësh tanë që festojnë masakrat dhe kaosin që është nisur.

Sot,  pamjet dolën  nga mbrëma e së dielës së një ute që udhëtonte nëpër një rrugë kryesore në jugperëndim të Sidneit me pasagjerë që valëvitnin flamujt palestinezë dhe lëshonin fishekzjarre për të festuar. Po atë mbrëmje, një turmë e madhe u mblodh ku një folës i zjarrtë lavdëroi dhunën, duke i thënë një turme brohoritëse: “Unë jam duke buzëqeshur dhe jam i lumtur. Jam i gëzuar… Është një ditë krenarie. Është një ditë fitoreje… dhe dita që kemi pritur!” Turma u përgjigj me gëzim duke brohoritur "Allahu Akbar" - e njëjta thirrje e bërtitur nga terroristët e Hamasit ndërsa masakruan familjet në rrugë dhe në shtëpitë e tyre në Izrael.

Nuk mund ta kuptoj se si, në vendin tim, ka grupe njerëzish që festojnë vrasjen dhe brutalitetin kundër bashkëkombësve të mi hebrenj në Izrael – të cilët u vunë në shënjestër thjesht për faktin se ishin hebrenj – duke u kënaqur me të keqen që u është shkaktuar civilëve të pambrojtur.

Izraeli është një pjesë e identitetit tim hebre dhe të shumicës së hebrenjve. Krimet e tmerrshme që kryhen atje janë shumë personale. Pra, si çifut, unë duhet të ngrihem me shokët e mi hebrenj dhe të protestoj kundër një armiku që nuk njeh moral dhe kufij.

Kjo është ajo që duhet të bëjnë të gjithë njerëzit e denjë.

Përshtati dhe përgatiti nga AIJAC, L.Miraku/ Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH