Sport

TIME e shpall Lionel Messin "Atletin e Vitit"

Shkruar nga Liberale
TIME e shpall Lionel Messin "Atletin e Vitit"
Lionel Messi përfundoi periudhën e tij dyvjeçare në skuadrën franceze Paris Saint-Germain në verë dhe vendosi të transferohej në Miami dhe të konkurronte me Interin e David Beckham në MLS. Messi tronditi globin duke refuzuar një kontratë nga një klub saudit që thuhet se vlente qindra milionë dollarë në vit dhe duke njoftuar në qershor se po nënshkruante me Inter Miami. Messi Mania menjëherë pushtoi bregun jugor të Floridës para se të bënte debutimin e tij - i ndjekur nga tribuna nga emra të mëdhenj të sportit dhe showbizit amerikan - duke shënuar me një goditje dënimi në një ndeshje të Leagues Cup kundër Cruz Azul, më 21 korrik. “Më kujtohet që hipa në makinë në rrugën e kthimit dhe i thashë Victorias: "Nuk jam as i sigurt se mund të shkoj në shtëpi’”, tha për Time, bashkëpronari i Inter Miami, David Beckham. “Nuk mund ta kishe shkuar më mirë. Ishte për MLS dhe për Amerikën. Ishte për të ardhmen e lojës”, shtoi ai. Klubi vazhdoi deri në fund në Kupën e Ligave duke fituar trofeun e parë të madh në historinë e tij. Messi i shtoi vetes një tjetër trofe në tetor, duke fituar një Top të tetë të Artë, çmim që u dhurua nga Beckham. “E vërteta është se për fat të mirë, kisha disa opsione në tryezë që ishin interesante, dhe më duhej t'i analizoja dhe t'i mendoja, madje t'i peshoja me familjen time, përpara se të merrja vendimin përfundimtar për të ardhur në Miami, - tha Messi për TIME./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH