Globi

Thyhet rekordi i 2005/ Brazili arrin temperaturat më të larta, të regjistruara ndonjëherë

Shkruar nga Liberale
Thyhet rekordi i 2005/ Brazili arrin temperaturat më të larta, të

Brazili ka regjistruar temperaturën e tij më të nxehtë ndonjëherë 44.8 C (112.6 F), ndërsa disa pjesë të vendit po përballojnë një valë mbytëse të të nxehtit.

Rekordi u shënua të dielën në qytetin Araçuaí, në shtetin juglindor të Brazilit, Minas Gerais. Moti i paprecedentë i është atribuar fenomenit El Niño dhe ndryshimeve klimatike.

Parashikuesit thonë se një pjesë e nxehtësisë ka të ngjarë të zbutet këtë javë.

Sipas Institutit Kombëtar të Meteorologjisë (Inmet), vetëm tre kryeqytete shtetërore do të shohin temperatura që i afrohen 40 gradë Celsius, raportoi CNN Brasil.

Agjencia qeveritare tha se niveli i lartë i temperaturave në Araçuaí prej 44.8C, kishte mposhtur rekordin e mëparshëm të vendit prej 44.7C, i matur në 2005.

Vapa ka shkaktuar alarme të kuqe në të gjithë vendin, një muaj para fillimit të verës në hemisferën jugore. Konsumi i energjisë i Brazilit është rritur në nivele rekord pasi njerëzit përpiqen të qëndrojnë të qetë.

Temperaturat e larta bënë që Taylor Swift të anulonte një nga koncertet e saj në Rio de Zhaneiro pasi një fanse u sëmur dhe vdiq përpara një shfaqjeje, ditën e premte.

Sipas organizatorëve, 23-vjeçarja Ana Clara Benevides Machado kishte kërkuar ndihmë në stadium pasi nuk ishte ndjerë mirë. Ajo u transferua në spital, por vdiq një orë më vonë.

Hulumtimi zyrtar i publikuar dy javë më parë tregoi se temperatura mesatare në vend kishte qenë mbi mesataren historike nga korriku deri në tetor.

Moti ekstrem po bëhet më i shpeshtë dhe më intensiv në shumë vende të botës për shkak të ndryshimeve klimatike.

Sipas shkencëtarëve, valët e të nxehtit po bëhen më të gjata dhe më intensive në shumë vende dhe kjo pritet të vazhdojë ndërkohë që njerëzit vazhdojnë të lëshojnë ngrohjen e planetit gazet serrë. Ndërkohë, Toka është aktualisht në një fazë moti El Niño, gjatë së cilës temperaturat globale zakonisht rriten./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH