Aktualitet

The Telegraph: Shqipëria, arratisja e duhur për udhëtarët britanikë

Shkruar nga Liberale
The Telegraph: Shqipëria, arratisja e duhur për udhëtarët

Jo shumë kohë më parë, Ballkani ishte pjesë e faqeve të para për konflikte brutale e luftëra etnike, dhe jo në rubrikat e udhëtimeve.

Tre dekada më pas, dhe këndi juglindor i tokës evropiane, ajo pjesë e madhe e plazheve, qyteteve, liqeneve dhe maleve, po bëhet shpejt një destinacioni i preferuar i pushimeve, një strehë verore në brigjet e Adriatikut dhe Jonit.

Britanikja “The Telegraph” shkruan se gati katër milionë udhëtarë britanikë vizituan shtetet e Ballkanit vitin e kaluar.

Një arratisje e mirë për qytetarët britanikë ka qenë është Shqipëria.

‘E cilësuar dikur si një djerrinë neo-staliniste e betonit postkomunist, Shqipëria ka lulëzuar në dekadën e fundit për sa i përket imazhit të saj si një opsion udhëtimi.

Vërtetë, do të vini re ndërtesat shumëkatëshe, por atje ku shkëlqen, Shqipëria shkëlqen shumë.

Vlora shënon pikën ku bashkohen Adriatiku dhe Joni, ngjitur me Gadishullin e Karaburunit. Deti duket po aq fotozhenik edhe më poshtë në bregdet, në Sarandë.

Megjithatë, duhet të shkoni në brendësi të vendit dhe shpaloset një ëndërr piktoreske, vende të lashta historike si Butrinti, Bylisi dhe Apolonia. Qytetet e mrekullueshme osmane si Gjirokastra dhe Berati zbukurojnë peizazhin.’- shkruan the Telegraph.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH