Aktualitet

Thaçi: Pika për njohjen e Kosovës u hoq se nuk pranoi Serbia

Shkruar nga Liberale
Thaçi: Pika për njohjen e Kosovës u hoq se nuk pranoi Serbia

Presidenti Hashim Thaçi i ftuar në emisioni “Open” ka folur rreth marrëveshjes së arritur më 4 shtator në SHBA mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas Thaçit marrëveshja është një arritje dhe një fitore e Amerikës dhe çdo fitore e Amerikës sipas tij është fitore e shqiptarëve.

Sipas Thaçit në marrëveshjen që ai ishte përgatitur që të firmoste me Serbinë, ka qenë edhe pika 10, për njohjen e Kosovës, por sipas tij kjo u hoq pasi nuk ishte dakord Serbia.

Biseda:

Ju vet me 16 pikat që janë në marrëveshje do e nënshkruanit?

“Mbi 90%. Ishte pika 10 për njohjen e Kosovës. Zotimi jonë ka qenë të realizojmë aspiratën për njohje reciproke.”

A është e vlefshëm?

“Konsolidimi i brendshëm. Njohja prej Izraelit. Është një akt dhe një proces i gjatë. Kemi pas një komunikim me Izraelin. Jam takuar me Netanjahun”

Pse jo pika 10?

“Sepse Serbia nuk e ka pranuar. Kjo ndodhet për tu bërë. Këtu ka fituar Amerika dhe aty ku fiton fiton edhe populli shqiptar?

Kush ju ka kthyer nga rruga?

“Drejtësia të mos ndërhyjë në politikë. Dhe politika jo në drejtësi. Kemi një historik të lirisë të Kosovës që lidhet me SHBA dhe rrugën e kanë pre por jo projektin”

A do e pranonit heqjen e pikës 10?

“Është çështje e diskutueshme. Mbetet për të punuar. Kjo marrëveshjes mund të mbyllej para dy vitesh,. Kjo është shtyrë për kaq kohë. E dini se çfarë akuzash kanë ndodhur. Këta njerëz. Për lajmet e rrejshme duhet të kërkojnë falje”

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH