Globi

"Tërmeti po vjen", "Të gjithë do të vdesim!"/ Njerëzit të tmerruar pasi kapin peshkun që paralajmëron fatkeqësi

Shkruar nga Liberale

Peshkatarët në Meksikë po bëhen viralë pasi zbarkojnë një banor të pakapshëm të thellësive, që përflitet se është një shenjë e tërmeteve të afërt. Një video e ogurit të keq të oqeanit aktualisht ka mijëra shikime në Twitter, ndërsa shikuesit shqetësohen për një katastrofë të mundshme sizmike.

Peshku i rremës, i cili është peshku kockor më i madh në botë, i aftë të rritet deri në 56 metra të gjatë, u afrua muajin e kaluar në brigjet e Sinaloa, Meksikë, raportoi Jam Press.

Pamjet shoqëruese tregojnë krijesën e argjendtë,  duke gulçuar dhe duke u fryrë në shtratin e një kamioni ndërsa peshkatarët qeshin.

Shikuesit u mahnitën që arritën të kapnin bishën gjarpërore, e cila rrallë shihet pasi banon në thellësi midis 656 dhe 3,200 metra nën sipërfaqen e oqeanit. Megjithatë, shumë komentuan se shikimi i peshqve rrema nënkuptonte se një tërmet ishte në horizont.

"Tërmeti po vjen," deklaroi njëri, ndërsa një tjetër shkroi: "Të gjithë do të vdesim!"

“Nuk duhet të më besoni, por në Kili ai peshk është një shenjë e një oguri të keq”, tha një tjetër. “Pse nuk e kthejnë në ujë, kafsha e gjorë po merr frymë”, pyeti një qytetar i shqetësuar. "Pastaj ankohen kur kanë një tërmet të madh."

Kjo bestytni sizmike bazohet në mitologjinë japoneze, në të cilën peshqit e rremës shihen si simbole tërmetesh dhe katastrofash të tjera. Sipas njohurive japoneze, ngrënësi i hollë i planktonit do të ngrihet qëllimisht në sipërfaqe dhe do të bjerë në plazh sa herë që ata besojnë se ka probleme gjatë rrugës.

Këto frikë u përkeqësuan gjatë tërmetit dhe cunamit në Fukushima të vitit 2011, pasi dhjetëra bisha, kishin dalë në breg në dy vitet që çuan në katastrofë, raportoi Jam Press.

Ekspertët që atëherë kanë kërkuar të rrëzojnë mitin. "Lidhja me raportet e aktivitetit sizmik shkon shumë, shumë vite më parë, por nuk ka asnjë provë shkencore të një lidhjeje, kështu që nuk mendoj se njerëzit duhet të shqetësohen," shpjegoi Hiroyuki Motomura, një profesor në Universitetin e Kagoshima. "Unë besoj se këta peshq priren të dalin në sipërfaqe kur gjendja e tyre fizike është e dobët, duke u ngritur në rrjedhat e ujit, prandaj ata shpesh janë të ngordhur kur gjenden."/Liberale.al

https://youtu.be/DwclK21sO80

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH