Aktualitet

Tërmeti/ Meta: T'iu gjendemi pranë vëllezërve dhe motrave tona

Shkruar nga Liberale
Tërmeti/ Meta: T'iu gjendemi pranë vëllezërve dhe

Presidenti Ilir Meta ka reaguar me një deklaratë për mediat, në lidhje me tërmetin e fuqishëm që goditi vendin tonë mëngjesin e sotëm, ku përveç dëmeve materiale ka edhe viktima.

Meta kërkon që të evidentohen banorët që s'mund të kthehen në banesa dhe të punohe për strehimin e tyre.

Reagimi i plotë

Vendi ynë u godit nga një valë tërmetesh si asnjëherë më parë në errësirën e orëve të para të ditës së sotme!

E rëndësishme të punohet me përkushtim e profesionalizëm për të shpëtuar çdo jetë njerëzore që ndodhet nën rrënojat e ndërtesave dhe të ndihmohen të plagosurit. E rëndësishme të evidentohen banorët që s’mund të kthehen në shtëpitë e tyre dhe që kanë nevojë për strehim.

Qeveria t'u kërkojë institucioneve ndërkombëtare ndihmë. Besoj se të gjithë qytetarët tanë do dinë ta përballojnë këtë fatkeqësi me solidaritet, kurajo dhe duke i'u gjendur pranë me çdo mënyrë vëllezërve dhe motrave tona më të dëmtuar./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH