Aktualitet

Tërmeti i fuqishëm në Greqi, Xhaçka: Shqipëria e gatshme të ndihmojë

               Publikuar në : 18:11 - 03/03/21 liberale

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka reaguar për tërmetin e fuqishëm, që goditi sot Larisën dhe Greqinë.

Xhaçka shprehet se Shqipëria është në solidaritet të plotë me Greqinë, duke shtuar se Tirana është e gatshme që të ndihmojë, në rast se është nevoja.

“Solidaritet i plotë me # Greqinë! Zemrat dhe mendjet tona shkojnë te fqinjët tanë grekë në këtë moment të vështirë! Shqipëria është gati të ndihmojë, nëse paraqitet nevoja“, shkruan Xhaka.

Një lëkundje e magnitudës 5.9 sipas Qendrës Sizmologjike Europiane-Mesdhetare (EMSC), është regjistruar sot në orën 11.16 në Greqi. Epiqendra është identifikuar në afërsi të Larisës. Pak minuta më vonë, një pasgoditje e magnitudës 4.9 është regjistruar po aty.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back