Kryesore

Tension dhe pa rezultat

               Publikuar në : 10:03 - 20/07/21 liberale

Bisedimet Kosovë-Serbi përfundojnë pa asnjë pajtim dhe akuza të ndërsjella. Kurti dhe Vuçiç dje në takimin e dytë në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyjave vendeve ranë dakord vetëm për takimin radhës në shtator  

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, zhvilluan takimin e dytë të hënën në Bruksel në kuadër të bisedimeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet të dyjave vendeve, por, pa ndonjë pajtim.

Kryeministri Kurti tha se hodhi në tryezën e bisedimeve “një marrëveshje të shkruar me gjashtë nene si një deklaratë e paqes ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që u refuzua. Pra, atë çfarë kisha kërkuar herën e kaluar që të kemi një deklaratë të paqes e kam përgatitur në mënyrë të balancuar me një teskt me gjashtë nene mirëpo u refuzua ende pa u lexua dhe për mua kjo tregonte mos gatishmërinë për marrëveshje meqenëse u refuzua pa u lexua fare”, tha zoti Kurti.

Më tej ai tha që kanë paraqitur edhe 11 barriera që sipas tij i vendos Serbia ndaj Kosovës në aspektin tregtar duke kërkuar që të njejtat të largohen ndërsa theksoi se Serbia refuzoi të nënshkruaj një deklaratë të përbashkët.

“Insistuam se aty ku shprehet zotimi ynë për të pagjeturit të futet edhe fjala “përballja me të kaluarën” dhe kjo u pranua në një mënyrë të zbutur nga ndërmjetësi Borrell mirëpo u refuzua nga presidenti i Serbisë dhe ai nuk pranoi që të fut togfjalëshi ballafaqimi me të kaluarën”, tha ai duke shtuar se “duket që kryetari i Serbisë e sheh shumë personalisht këtë punë”.

Por, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha pas takimit se Bashkimi Evropian ka propozuar tri pika “që kanë të bëjnë me shtimin e përpjekjeve për të identifikuar eshtrat e personave të zhdukur, për t’u përmbajtur nga veprimet që mund të destabilizojnë situatën dhe që udhëheqësit e bisedimeve të takohen rregullisht një herë në muaj”. Ai tha se këto pika të cilat Serbia i pranoi të njëjtat u refuzuan nga shqiptarët.

“Sidomos është interesante që ata nuk donin të pranonin pikën e dytë, të përmbaheshin nga veprimet që mund të destabilizonin situatën, ata e kushtëzuan atë gjatë gjithë kohës me disa kritere të reja politike”, tha presidenti Vuçiç.

Por, kryeministri Albin Kurti e quajti gënjeshtër deklaratën e presidentit serb se Kosova ka refuzuar një gjë të tillë.

“Kjo është gënjeshtër, ai po gënjen sepse ne përkundrazi ne kemi kërkuar që të futet edhe fjala paqe dhe siguri, jo vetëm stabilitet, pra çfarëdo veprimi ose deklarate që kërcënon paqen, sigurinë dhe stabilitetin është e papranueshme dhe ne jemi dakord me këtë por arsye që sot nuk kemi qëndrim të përbashkët është për shkak se ndonëse ndërmjetësit ishin dakord, ishte pala serbe e cila kursesi nuk e dëshironte togfjalëshin ballafaqimi me të kaluarën”, tha ai.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç tha se pala shqiptare ka kushtëzuar vazhdimisht me kritere të reja politike duke akuzuar Serbinë si përgjegjëse për të kaluarën e saj.

“Disa erdhën kryesisht për të shkatërruar bisedimet, dhe unë jam jashtëzakonisht i shqetësuar për fjalinë e dytë që ata nuk deshën të pranojnë dhe kjo është se ata do të përmbahen nga veprimet që mund të destabilizojnë situatën në terren”, tha zoti Vuçiç.

Edhe, i dërguari i Bashkimit Evropian për bisedimet Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, e quajti takimin të vështirë që sipas tij “demonstroi qasje shumë të ndryshme të dy palëve për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre”.

“Si pasojë kemi arritur shumë pak përparim sot. Disa propozime konkrete u diskutuan por rezultati i vetëm që mund të raportoj sot është që bisedimet do të vazhdojnë. Palët ranë dakord që negociatorët kryesorë do të zhvillojnë takime në baza mujore të lehtësuara nga BE për të adresuar çështjet dhe për të përgatitur takime të nivelit të lartë kur të jenë të gatshëm”, tha zoti Lajçak duke u përkujtuar Kosovës dhe Serbisë së e ardhmja e tyre në Bashkimin Evropian varet nga normalizimi i marrëdhënieve ndërmjet tyre.

Zoti Lajçak tha se gjatë muajit shtator mund të mbahet takimi i radhës ndërmjet kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Serbia vazhdon të kundërshtojë pavarësinë e Kosovës të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008, me mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe vendeve kryesore të Bashkimit Evropian dhe është zotuar se nuk do ta njohë atë, duke kërkuar siç thuhet, një zgjidhje kompromisi, ndërsa Kosova e cilëson të panegociueshme pavarësinë e saj.

Borrell

Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha para fillimit të bisedimeve se ky proces dhe rezultati i tij janë rruga drejt së ardhmes evropiane të të dyja palëve.

“Kosova dhe Serbia kanë nevojë që përfundimisht të mbyllin kapitullin e të kaluarës së dhimbshme përmes një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme mbi normalizimin e marrëdhënieve dhe të shikojnë drejt të ardhmes evropiane, për qytetarët e tyre. E ardhmja është më e rëndësishme se e kaluara. E kaluara është e rëndësishme, por ne duhet të shikojmë përpara”, tha zoti Borrell duke shtuar se bisedimet kanë ofruar mundësi reale për qytetarët e të dyja vendeve.

“Është me rëndësi për të dyja, për Kosovën dhe Serbinë, si ambicioze për të përparuar në agjendën e tyre evropiane por edhe për qëndrueshmërinë dhe përparimin ekonomik për tërë rajonin e Ballkanit Perëndimor”, tha zoti Borrell.

Diplomatët perëndimor janë vënë në përpjekje për të përshpejtuar procesin e bisedimeve me shpresë për një marrëveshje para vitit të ardhshëm kur Serbia mban zgjedhjet parlamentare e presidenciale, gjë që do të çonte në një pezullim të ri të procesit të filluar dhjetë vjet më parë nga të dyja vendet, që aspirojnë integrimet evropiane. Por, pak vëzhgues besojnë në një mundësi të tillë.

Lajçak: Atmosfera e takimit Kurti-Vuçiq, e tensionuar

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha se atmosfera në takimin e së hënës midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ishte “e tensionuar”.

“Takimi ishte i vështirë dhe tregoi qasje shumë të ndryshme ndaj normalizimit të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë. Për pasojë, sot kemi bërë shumë pak përparim. Janë diskutuar disa propozime konkrete, por rezultati i vetëm që mund të raportoj sot është se dialogu do të vazhdojë”, tha Lajçak pas takimit.

Ai konfirmoi se ekipet negociuese do të takohen në fund të gushtit dhe se takimi i ardhshëm i udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë do të mbahet në shtator.

Kurti publikon dokumentin e quajtur “Deklarata e Paqes” që refuzoi Vuçiç

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar dokumentin e quajtur “Deklarata e Paqes” prej gjashtë nenesh, e cila iu propozua si formë marrëveshjeje presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, si dhe Përfaqësuesit të Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Joseph Borrell përgjatë takimit në Bruksel. Ky i fundit, sipas Kurtit e pranoi, derisa Vuçiqi e refuzoi. Kurti ka publikuar dokumentin, duke thënë se pala serbe problematike e shihnin togfjalëshin “ballafaqimi me të kaluarën”, andaj edhe e refuzuan atë.

“Në takimin e dytë me delegacionin e Serbisë në Bruksel, sot ofruam një Deklaratë të Paqes me gjashtë nene, të balancuar dhe në gjuhën angleze, e cila flet për zotimin për mossulmim të njëri-tjetrit dhe për reciprocitet të të drejtave. Po ashtu, ofruam edhe dëshmi të 11 shkeljeve që i bën Serbia ndaj Kosovës përmes barrierave kundër tregtisë së lirë e që do të duhej të eliminoheshin. U refuzuan të dyja këto. Për dallim nga ndërmjetësi Josep Borrell, kryetari i Serbisë nuk i mori tre librat që ia dhashë: rrëfime të grave të përdhunuara në Kosovë gjatë luftës, listën e 1.133 fëmijëve të vrarë prej të cilëve 109 janë ende të pagjetur, dhe librin “Muhaxhirët – Dosja Britanike” për dëbimin e shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit. Është për të ardhur keq që nuk arritëm të dalim së paku me një deklaratë të përbashkët nga ky takim. Shkaku ishte që delegacioni serb nuk pranoi futjen në tekst të togfjalëshit “ballafaqimi me të kaluarën””, potencon Kurti përmes kësaj deklarate, raporton Zeri.info.

Kurti shton tutje se “Serbia si shtet ka ardhur në mesin e popullsisë shqiptare me gjenocid dhe ka ikur me gjenocid. Mosnjohja e së kaluarës së saj kriminale dhe mosnjohja e pavarësisë së Kosovës janë të lidhura ngusht”. “Ne vazhdojmë të jemi të përkushtuar për paqe dhe drejtësi, për siguri dhe stabilitet, për demokraci dhe progres. Do të jemi të gatshëm për takime e biseda konstruktive, dhe për dallim nga fqinji ynë verior nuk kemi dilema sa i përket integrimeve evropiane dhe euro-atlantike”, përfundon Kurti

 

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back