Globi

Të shpërfytyruar dhe në dekompozim, gati 100 trupa mbeten të paidentifikuar nga përplasja e trenit në Indi

Shkruar nga Liberale
Të shpërfytyruar dhe në dekompozim, gati 100 trupa mbeten të

Pesë ditë pas një aksidenti vdekjeprurës me tre trena që vrau 275 njerëz në Indi, rreth 100 trupa mbeten të pagjetur. Përplasja e së premtes në mbrëmje në shtetin e Odisha përfshiu dy trena pasagjerësh dhe një tren mallrash të palëvizshëm.

Më shumë se 1000 të plagosur u dërguan në spitale për trajtim. Shumë familje thonë se janë ende në kërkim të njerëzve të dashur.

Përplasja vdekjeprurëse është aksidenti më i rëndë hekurudhor i Indisë në këtë shekull.

Një tren pasagjerësh doli nga shinat pasi hyri gabimisht në një shirit anash linjës kryesore dhe u përplas me një tren mallrash të palëvizshëm që ishte parkuar aty. Vagonët e tij të dalë nga shinat më pas goditën karrocat e pasme të një treni të dytë pasagjerësh që shkonte në drejtim të kundërt.

Më shumë se 3,000 pasagjerë mendohet se kanë udhëtuar në dy trenat.

Anëtarët e dëshpëruar të familjes së pasagjerëve nga Odisha dhe shtetet e tjera kanë mbushur spitalet, duke kërkuar informacion për të dashurit e tyre. Por në disa raste, identifikimi i trupit po rezulton të jetë një sfidë e vërtetë.

Në Spitalin e Qarkut Balasore në Odisha, Muhamed Nizamuddin nuk mund të merrte kufomat e nipërve të tij.

Tafsir Ansari, 16-vjeç dhe vëllai i tij, Tausif, 13-vjeç, po udhëtonin me Coromandel Express me babanë e tyre kur ndodhi aksidenti.

Ndërsa babai është ende i zhdukur, fotografitë e adoleshentëve, së bashku me ato të disa viktimave të tjera, u projektuan në një mur në spital, që familjarët e tyre t'i identifikonin. Fytyrat e djemve u shpërfytyruan për shkak të plagëve, por gjyshi i tyre thotë se i ka njohur.

Kështu që ai vendosi të shkonte në kryeqytetin e shtetit, Bhubaneshwar, ku rreth 100 trupa të padeklaruar janë mbajtur në katër spitale, por një zyrtar atje e ndaloi atë.

Zyrtari e informoi atë se trupi i Tafsirit tashmë është marrë nga një familje tjetër, por ende nuk do t'u dorëzohet atyre.

"Si është e mundur kjo? A do të thotë që unë nuk do t'i njoh nipërit e mi," i tha BBC-së z. Nizamuddin i shqetësuar.

Tani atij i është kërkuar të kontaktojë me zyrtarë civilë në Bhubaneshwar, të cilët janë ngarkuar të kontrollojnë pretendimet, dokumentet e identifikimit dhe të marrin masa për të parë që trupi të shkojë te familja e duhur.

"Nëse kaloni nëpër bazën e të dhënave të fotografive, do të shihni se shumë prej trupave janë dëmtuar përtej njohjes. Ata gjithashtu tani po dekompozohen," i tha BBC-së Komisioneri i Korporatës Komunale Bhubaneshwar, Vijay Amruta Kulange.

Në rastet kur ka pasur më shumë se një familje që kanë pretenduar një trup, testimi i ADN-së po bëhej për të ndihmuar familjet me identifikimin, tha ai, duke shtuar se "trupat e paidentifikuar do të mbaheshin në morgun e spitalit për 10 ditët e ardhshme", dhe se "qeveria nuk do të nxitonte për t'i djegur apo varrosur".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH