Kryesore

Të hënën Gjermania nis shpërndarjen e certifikatave COVID-19

               Publikuar në : 16:51 - 10/06/21 liberale

Duke nisur nga dita e hënë në Gjermani do të hyjë në përdorim certifikata digjitale COVID-19 (CovPass). Lajmi u bë i ditur nga gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn gjatë prezantimit të certifikatës dixhitale Covid-19.

Ministri pohoi se qendrat e vaksinimit, farmacistët dhe mjekët do të vërtetojnë në mënyrë dixhitale informacionin për ata që kanë marrë dy doza të vaksinës. Kujtojmë se vetëm vaksinat e aprovuara nga Agjencia Evropiane e Barnave mund të regjistrohen në certifikatën dixhitale COVID-19.

Bashkimi Evropian deri më tani ka miratuat vaksinat e prodhuara nga BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca dhe Johnson&Johnson.


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back