Globi

Të gjitha propozimet për uljen e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë

Shkruar nga Liberale
Të gjitha propozimet për uljen e tensioneve mes Kosovës dhe

Një grup i senatorëve amerikanë kërkoi nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, që të “ushtrojë presion diplomatik” për t’i dhënë fund krizës në veri të Kosovës.

Ky është i fundit në një seri propozimesh për uljen e tensioneve, që u ngritën qysh në fund të majit.

Asokohe, kryetarët shqiptarë të komunave në veri – zonë e banuar me shumicë serbe – hynë në ndërtesat komunale, me gjithë rezistencën e banorëve lokalë serbë.

Protestat që vazhdojnë, kanë kulmuar edhe në dhunë mes demonstruesve serbë dhe ushtarëve të misionit të NATO-s, KFOR. Lexo KETU lajmin e plote.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH