Aktualitet

"Të bashkëpunojmë për të mirën e të njëjtit komb"

Shkruar nga Liberale
"Të bashkëpunojmë për të mirën e të

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj, në një intervistë për median kosovare RTK, është shprehur se, “Të dy shtetet, duhet të punojnë për të mirën e të njëjtit komb”.

Begaj ka theksuar se bisedimet me udhëheqësit politikë në Kosovë kanë qenë shumë të frytshme dhe po ashtu, faktin se integriteti i Kosovës, është i padiskutueshëm.

“Shqipëria do t’i gjendet Kosovës në krah, pavarësisht çdo rrethane e vështirësie”, theksoi Begaj në përgjigjet e tij, duke përfshirë këtu edhe ndihmë direkte ushtarake nëse e nevojshme, referuar edhe situatave të fundit të tensioneve, të cilat janë krijuar në veri të Kosovës.

Megjithatë, ai e ka ravijëzuar faktin se rruga e duhur, është vetëm ajo e bisedimeve, marrëveshjeve dhe njohjes reciproke.

“Luftën e fituam”, vijoi Begaj, “por tani duhet të ruajmë paqen”.

Ndër të tjera, ai ka treguar se edhe Serbia e di se nuk është e thjeshtë të hysh në luftë apo konflikt, ndaj e cilësoi përpjekjen për paqe jo si ekskluzive të Kosovës, por të të dy palëve.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH