Globi

Talibanët: Prezantueset televizive duhet të mbulojnë fytyrat edhe në ekran

Shkruar nga Liberale

Talibanët kanë urdhëruar prezantueset televizive që të mbulojnë fytyrat e tyre gjatë transmetimit.

Mediat u njoftuan për dekretin të mërkurën, tha një zëdhënës i policisë fetare për BBC.

Vendimi vjen dy javë pasi të gjitha gratë u urdhëruan të mbanin mbulesën e fytyrës në publik , ose të dënoheshin.

Kufizimet për gratë po forcohen, atyre u ndalohet të udhëtojnë pa të afërm meshkuj dhe shkollat ​​e mesme janë mbyllur për vajzat.

Kanali privat i lajmeve Shamshad postoi një foto të prezantuesit të tij të lajmeve i veshur me maskë dhe imazhe të tjera të ngjashme po shpërndahen në rrjetet sociale.

Dekreti i fundit bën të qartë se urdhri i sundimtarëve të vijës së ashpër për mbulimin e fytyrës vlen edhe për gratë në ekran.

“Bazuar në informacionet e marra nga Tolo news, urdhri është lëshuar për të gjitha mediat në Afganistan”, raportoi kanali i lajmeve./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH