Globi

Talenti dhe shkollimi, avokati me diplomë false fiton 26 çështje pa studiuar asnjëherë drejtësi

Shkruar nga Liberale
Talenti dhe shkollimi, avokati me diplomë false fiton 26

Ai nuk kishte asnjë trajnim ligjor, por avokati i rremë (i cili kishte vjedhur identitetin e një profesionisti të vërtetë) arriti në 26 çështje t'i fitonte të gjitha. Mashtruesi është arrestuar, por çështja e tij po bën bujë të madhe, aq sa ka nga ata që tashmë janë gati - duke pasur parasysh talentin e tij të lindur - të paguajnë për arsimimin e tij dhe t'i japin atij një kualifikim të vlefshëm teorik, për sukseset e tij në praktikë.

Burri që ushtronte profesionin në Kenia  me emrin Brian Mwenda kishte vjedhur identitetin e një avokati të vërtetë të quajtur Brian Mwenda Ntwiga. “Avokati i rremë” fitoi të 26 rastet në gjykata të ndryshme keniane, pavarësisht se nuk kishte asnjë trajnim ligjor, raportuan mediat lokale. Mashtruesi dyshohet se hyri në portalin e Shoqërisë Juridike të Kenias (ekuivalenti i Dhomës së Avokatëve) dhe mori të dhënat e llogarisë së një burri tjetër me të njëjtin emër si ai, përpara se të ngarkonte foton e tij dhe të pretendonte se kishte diplomë në drejtësi.

Brian Mwenda Ntwiga “i vërtetë” kontaktoi autoritetet pasi nuk ishte në gjendje të hynte në llogarinë e tij dhe kuptoi se disa detaje ishin ndryshuar.

Avokati i vërtetë Brian Mwenda Ntwiga, i kontaktuar nga Daily Mail, shpjegoi se «deri në shtator 2023, kur ai u përpoq të hynte në sistem dhe të aktivizonte profilin e tij me qëllimin për të kërkuar certifikatën e praktikantit, e kuptoi se nuk mund të hynte në sistem, sepse dikush tjetër ia kishte vjedhur.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH